Jak myć kabinę prysznicową?
Choć mogłoby się wydawać, że mycie kabiny prysznicowej to proste zadanie, w praktyce okazuje się, że nie zawsze. Owszem, możesz to zrobić szybko, nie zastanawiając się nad niczym, jednak wówczas czyścisz kabinę jedynie połowicznie, tym bardziej że pod prysznicem o zabrudzenia nietrudno. Wilgoć, jaka panuje w łazience sprzyja namnażaniu się grzybów, bakterii i innych drobnoustrojów. Sprawdź zatem, jak szybko umyć kabinę prysznicową i zrobić to dokładnie.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie narzędzia i środki wykorzystać do mycia kabiny prysznicowej?
- Jak umyć brodzik?
- W jaki sposób skutecznie wyczyścić armaturę pod prysznicem?
Jakie narzędzia i środki wykorzystać do mycia kabiny prysznicowej?
Zastanawiasz się jak często myć kabinę prysznicową? Otóż podstawą utrzymania jej w czystości i dobrym stanie, jest jej regularne mycie. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się ogólnego brudu, ale również skutecznie zahamujesz rozwój patogenów oaz zapobiegniesz powstawaniu przebarwień, które z czasem staną się niemożliwe do usunięcia.
Co oznacza wspomniana regularność? Po pierwsze po każdym wyjściu spod prysznica, warto przetrzeć jego ścianki, usuwają z nich nadmiar wody. Może Ci w tym pomóc ściągaczka do wody. Po drugie, dokładne czyszczenie kabiny prysznicowej powinno odbywać się co najmniej raz w tygodniu lub częściej, jeśli z prysznica korzysta więcej osób. Wówczas powinieneś umyć nie tylko samą kabinę, ale również brodzik. Jak dobrze umyć kabinę prysznicową? Pamiętaj, aby proces czyszczenia zacząć od góry i stopniowo przechodzić coraz niżej, co oznacza, że sam brodzik powinieneś umyć na końcu.
Jakie narzędzia przydadzą się do czyszczenia prysznica?
Szukając narzędzi do mycia kabiny prysznicowej pamiętaj o tym, że ich wybór powinien zależeć w dużej mierze od materiału, z jakiego ją wykonano. Nieco inne przydadzą się do kabiny z PVC, a inne do tej wykonanej ze szkła. Kluczowe podczas wyboru narzędzi będzie to, z jakimi problemami będziesz się mierzyć. Czy będą to zacieki na ściankach, kamień na armaturze, czy przebarwienia na brodziku? Zastanów się nad tym, a następnie wybierz jedno z poniższych narzędzi:
- ściągaczka do wody — jest to prosta rzecz, którą zawsze warto mieć pod ręką. Jak wspomnieliśmy wyżej, należy jej używać po każdej kąpieli, aby usunąć nadmiar wody, który zazwyczaj jest główną przyczyną powstawania nieestetycznych zabrudzeń.
- ściereczki — wybieraj te wykonane z mikrofibry albo innego delikatnego tworzywa, które nie będzie rysowała szklanych i plastikowych powierzchni. Możesz także wykorzystać miękką gąbkę samochodową, którą zazwyczaj myje się delikatne szyby samochodowe.
- myjka parowa — strumień gorącej pary, który wytarza urządzenie, pozwala skutecznie usunąć nawet stare i zaschnięte zabrudzenia. Poza tym do pracy potrzebuje niewielkiej ilości wody, dzięki czemu uznaje się je za ekologiczne.
- szczotki do łazienki — usuniesz nimi silne zabrudzenia, zarówno na kabinie, jak i w brodziku. Montując do nich długi kij, możesz umyć górną część kabiny, bez konieczności stawania na podwyższeniu. Wybierając szczotki do szorowania, pamiętaj, aby dobrać je pod względem delikatności prysznica.
Przed czyszczeniem prysznica zaopatrz się również w gumowe rękawiczki ochronne, które są niezbędne podczas sprzątania. Będą chronić delikatną skórę dłoni przed nadmiarem wody, działaniem detergentów oraz innych środków czyszczących. Nawet te domowej roboty mogą mieć niekorzystny wpływ na skórę.
Środki, którymi możesz skutecznie wyczyścić prysznic
Na rynku dostępne są gotowe preparaty, które pomogą Ci skutecznie umyć prysznic. Jeśli nie jesteś do nich przekonany lub cenisz sobie ekologiczny styl życia, możesz posłużyć się domowymi sposobami. W tym wypadku wykorzystaj sodę oczyszczoną, ocet, kwasek cytrynowy, wodę utlenioną lub płyn do mycia naczyń. Poniżej znajdziesz proste przepisy na stworzenie ekologicznego płynu do czyszczenia prysznica i podpowiedzi jak myć szyby w kabinie prysznicowej, brodzik i armaturę:
soda oczyszczona połączona z wodą utlenioną — preparat szybko usuwa pleśń nawet w trudno dostępnych miejscach, np. na fugach czy uszczelkach. Miejsce, które chcesz wyczyścić posyp sodą oczyszczoną i pozostaw na ok. 10 minut. Następnie dokładnie wyszoruj powierzchnię za pomocą szczotki do szorowania i polej ją wodą utlenioną. Poczekaj, aż woda wyschnie. Odczekaj jeszcze trochę i całość spłucz normalną wodą. Co ważne — z sody i wody utlenionej możesz także zrobić pastę, którą nałożysz na zabrudzenia.
ocet — wymieszaj środek z wodą w proporcji 1:1 i umieść go w butelce z atomizerem. Spryskaj nim ścianki kabiny prysznicowej, pozostaw na kilka minut, a następnie wytrzyj pozostałości za pomocą delikatnej ściereczki lub gąbki. Całość spłucz letnią wodą.
kwasek cytrynowy — wymieszaj w butelce z atomizerem kilka łyżek kwasku ze szklanką ciepłej (ale nie gorącej) wody. Spryskaj preparatem kabinę i odczekaj kilka minut. Następnie przetrzyj całość i spłucz ciepłą wodą. Pamiętaj jednak, aby kwasku cytrynowego nie stosować na kafelkach marmurowych lub z innego naturalnego kamienia, ponieważ mogą się przebarwić.
płyn do mycia naczyń — możesz go stosować na dwa sposoby — połączyć z wodą i taki roztwór przelać do butelki ze spryskiwaczem, a następnie rozprowadzić go na ścianach kabiny lub nanieść na delikatną ściereczkę i okrężnymi ruchami umyć kabinę.
Jeśli wolisz profesjonalne środki do mycia kabin prysznicowych, wybieraj te delikatne, które będą odpowiadać na konkretne potrzeby, np. odkamieniacze, preparaty do udrażniania rur, czy czyszczenia i ochrony fug itp. Do takich zadań warto wykorzystać specjalistyczne środki.
Chcąc skutecznie i bezpiecznie umyć kabinę prysznicową, pamiętaj o środkach i narzędziach, których nie warto stosować, np. różnego rodzaju ostrych zmywaków, które mogą porysować zarówno powierzchnię kabiny, jak i brodzika. Nie wykorzystuj również ściernych mleczek, czy past czyszczących, które w swoim składzie zawierają granulki. Aby mieć pewność, że wybrany przez Ciebie preparat nie uszkodzi Twojego prysznica, jego działanie wypróbuj na niewielkiej, niewidocznej powierzchni.
Jak umyć brodzik?
Zanim zaczniesz myć brodzik prysznica, sprawdź koniecznie, z jakiego materiału go wykonano. Żeby nie zniszczyć jego powłoki, zaniechaj używania ostrych gąbek i ściernych mleczek. Szczególnie ważne jest to przy brodzikach emaliowanych i akrylowych, które wyróżniają się dość niską odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Pod tym względem nieco lepiej wypadają brodziki z ceramiki, jednak i na nie trzeba uważać.
Twój prysznic wyposażony jest w brodzik z kamienia lub konglomeratu? Wiedz, że są to materiały dość odporne na osadzanie się niechcianych zanieczyszczeń. Choć można je czyścić rzadziej niż te wykonane z pozostałych materiałów, nadal zalecamy regularność i wykorzystanie delikatnych płynów, np. do mycia naczyń lub detergentów przeznaczonych do czyszczenia brodzików. Nie stosuj w tym wypadku ściernych mleczek oraz preparatów z domieszką chloru, amoniaku lub kwasu. Mogą one doprowadzić do pojawienia się przebarwień.
W jaki sposób skutecznie wyczyścić armaturę pod prysznicem?
Skoro wiesz już jak szybko umyć kabinę prysznicową i brodzik, przyszedł czas na czyszczenie armatury prysznicowej. W związku z tym, że ten element często stanowi "wisienkę na torcie" całej aranżacji, musisz o niego odpowiednio zadbać. Pamiętaj, że nawet najpiękniejsza armatura, jeśli będzie brudna, straci swój urok. Chcąc zatem zachować ją w jak najlepszym porządku przez długi czas, skup się na:
- Regularności — słuchawka prysznicowa oraz wąż prysznicowy powinny być czyszczone nawet codziennie.
- Preparatach — możesz wykorzystać naturalny roztwór wody z octem, płyn do mycia naczyń lub wybrać specjalne płyny do mycia armatury prysznicowej. Jeśli wybrałeś gotowe rozwiązania, stosuj takie, które nie tylko skutecznie ją wyczyszczą, ale także zabezpieczą przed kolejnymi zabrudzeniami, nie porysują jej i nie odbarwią.
- Prawidłowym czyszczeniu wszystkich elementów — poza armaturą, zawsze czyść także perlator. Wyjmij go całkowicie z wylewki, a następnie wykorzystaj naturalne środki — posyp go kwaskiem cytrynowym i pozostaw na kilka godzin. Następnie wyszoruj go i opłucz pod bieżącą, letnią wodą. Teraz możesz go zamontować ponownie.
Jak skutecznie umyć kabinę prysznicową — podsumowanie
Zapewne zauważyłeś, że na pytanie jak skutecznie wyczyścić kabinę prysznicową istnieje wiele odpowiedzi. Z pokolenia na pokolenie przekazywane są różnorodne sposoby walki z kamieniem, brudem i osadem. Wystarczą jednak odpowiednie akcesoria łazienkowe, regularność oraz środki naturalne lub profesjonalne, aby prysznic lśnił czystością i był wizytówką łazienki.
Autor: Zespół 4homexpert