Jak uniknąć opadania drążka prysznicowego podczas użytkowania?
Drążek rozporowy do zasłony prysznicowej montuje się między dwoma równoległymi ścianami. Zadanie to nie wymaga wiercenia, dzięki czemu jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą niszczyć płytek lub tych, którzy wynajmują mieszkania. Drążki prysznicowe rozporowe mają możliwość regulacji długości w zakresie, jaki określił ich producent, np. od 105 do 180 cm, od 140 do 250 cm, czy od 70 do 110 cm. Dobrze zamontowany drążek nie powinien opadać. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, należy zastanowić się, dlaczego tak się stało i jak uniknąć jej w przyszłości?
Z artykułu dowiesz się:
- Kiedy zastosowanie rozporowego drążka prysznicowego ma sens?
- Jak prawidłowo zamontować drążek rozporowy do zasłony prysznicowej?
- Co zrobić, kiedy teleskopowy drążek do zasłony prysznicowej opada i jak uniknąć takiej sytuacji w przyszłości?
- Jakie obciążenie jest dozwolone dla drążka rozprężnego?
Kiedy zastosowanie rozporowego drążka prysznicowego ma sens?
Drążki prysznicowe regulowane pozwalają zamontować zasłonę prysznicową. Ich rozmiar, jak wspomnieliśmy we wstępie tego artykułu, może być różny, przez co wybór należy dopasować do wielkości wnęki prysznicowej lub wanny. Najmniejsze drążki mają 70 cm, natomiast największe łukowe mogą sięgać nawet 320 cm, dzięki czemu bez problemu osłonisz duży brodzik lub wannę.
Drążek prysznicowy bez wiercenia to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mogą lub nie chcą wiercić w płytkach, aby zamontować zasłonę prysznicową. Warto również podkreślić, że jest to znacznie tańsza opcja, niż montaż tradycyjnej kabiny prysznicowej lub szyby na wannie, dzięki której można stworzyć wanno-prysznic.
Jak prawidłowo zamontować drążek rozporowy do zasłony prysznicowej?
Ściany pomiędzy którymi montuje się drążek rozporowy do zasłony prysznicowej, muszą być równoległe. Aby prawidłowo zainstalować ten element, należy go rozciągnąć o kilka centymetrów więcej (zazwyczaj około 3 do 5 cm — wymiar uzależniony jest od długości drążka oraz siły rozprężania sprężyny, która znajduje się w jego wnętrzu) niż wynosi odległość pomiędzy ścianami, na których ma być zamontowany.Aby skutecznie umieścić drążek nad brodzikiem lub wanną, jedną stronę drążka musisz oprzeć o ścianę w miejscu, w którym ma zostać usadowiony. Następnie naciśnij drugą część w kierunku oparcia drążka do chwili, aż zmieści się pomiędzy ścianami. W momencie, kiedy drugi koniec drążka znajdzie się naprzeciw pierwszego, możesz zwolnić nacisk. Zdarza się, że rurki drążka zostaną zbyt mocno rozciągnięte, przez co nie ma możliwości umieszczenia ich pomiędzy ścianami. Wówczas należy zdjąć końcówki z drążka, a następnie wysunąć cieńszą rurkę w przeciwnym kierunku, niż działanie sprężyny, w taki sposób, aby doszło do całkowitego rozłączenia dwóch części. Następnie wystarczy ponownie wsunąć cieńszą rurkę (stroną bez sprężyny) do szerszego elementu i wprowadzić sprężynę do rurki o większej średnicy. Po założeniu końcówek drążek jest ponownie gotowy do użytku.
Istotne w przypadku montażu jest dokładne czytanie instrukcji, jaką producent przekazuje wraz z drążkiem prysznicowym, gdzie dokładnie opisano montaż oraz cofanie drążka.
Co zrobić, kiedy teleskopowy drążek do zasłony prysznicowej opada i jak uniknąć takiej sytuacji w przyszłości?
Opadanie drążka do zasłony prysznicowej to problem, który może pojawić się w przypadku modeli rozporowych i teleskopowych. Jeśli choć raz zdarzyła się Tobie taka sytuacja, wiedz, że można jej uniknąć. Poniżej znajdziesz kilka skutecznych sposobów:
- Dokładne sprawdzenie i oczyszczenie powierzchni mocowania drążka — upewnij się, że ściana, do której będziesz mocował drążek prysznicowy bez wiercenia jest sucha i pozbawiona tłuszczu oraz innych zabrudzeń. Aby dokładnie ją oczyścić, użyj alkoholu izopropylowego albo innego odtłuszczacza. Jeżeli ściana, na której będziesz montował drążek prysznicowy regulowany jest bardzo gładka (np. położono na niej polerowane płytki), rozważ użycie naklejek antypoślizgowych w miejscu, w którym będzie ona stykać się z końcami drążka.
- Prawidłowo ustaw napięcie drążka podczas jego montażu — przed montażem upewnij się, że wybrany przez Ciebie drążek jest odpowiednio napięty. Pamiętaj, że zbyt mocne napięcie może spowodować uszkodzenie ścian. Jeżeli kupiłeś drążek, który po montażu jest rozciągnięty praktycznie do maksymalnej długości, musisz wiedzieć, że może on stracić swoją stabilność. Zawsze wybieraj modele o odpowiednim zakresie regulacji, co pozwoli Ci mieć pewność, że przez długi czas będą zachowywać swoją stabilność.
- Dodaj elementy antypoślizgowe w miejscu styku drążka ze ścianą — jeśli kiedyś zdarzyło Ci się, że drążek opadł niekontrolowanie, zabezpiecz się na tę okoliczność, naklejając na koniec drążka samoprzylepne, gumowe krążki albo używając gotowych końcówek antypoślizgowych. Możesz także wykorzystać silikonową uszczelkę, która znacznie zwiększy tarcie i tym samym zapobiegnie zsuwaniu się drążka ze ściany.
- Wzmocnij mocowanie — niektóre drążki do zasłony prysznicowej można dodatkowo zabezpieczyć specjalnymi przyssawkami, które będą stabilizować ich końce.
- Ustaw prawidłowy kąt — choć w czasie instalacji wydaje nam się, że drążek prysznicowy jest ustawiony prawidłowo w pozycji poziomej, często okazuje się, że podczas montażu dochodzi do jego niewielkiego przechylenia. Jest to jeden z najczęstszych powodów, które doprowadzają do jego niekontrolowanego opadania. Pamiętaj zatem, aby podczas mocowania drążka użyć poziomicy, która pozwoli Ci prawidłowo wyznaczyć kąt pomiędzy ścianą a drążkiem.
Jeżeli powyższe sposoby na opadający drążek nie przypadły Ci do gustu, rozważ montaż modelu ściennego, który opiera się o uchwyt do drążka prysznicowego na stałe zamontowany do ściany. Możesz również wybrać teleskopowy drążek do zasłony prysznicowej wyposażony w specjalną blokadę, która będzie zwiększała jego stabilność.
Jakie obciążenie jest dozwolone dla drążka rozprężnego?
Drążek do kotary prysznicowej rozprężny, jak sama nazwa wskazuje, nie jest modelem przystosowanym do wieszania na nim dużych obciążeń. Optymalny ciężar, jaki jest w stanie udźwignąć nie powinien przekraczać 1 kg. Warto tutaj podkreślić, że wytrzymałość na obciążenie poszczególnych modeli może się zwiększyć w zależności od:
- grubości rur aluminiowych, jakie zastosowano do produkcji drążka,
- odległości pomiędzy ścianami, między którymi ma być zainstalowany drążek do zasłony prysznicowej;
- rozwiązań, jakie zastosowano w przypadku sposobu blokowania sprężyny znajdującej się w drążku;
- materiału antypoślizgowego, jaki producent zastosował na końcach opierających się o ścianę.
Aby jeszcze bardziej zwiększyć stabilność drążka i tym samym zwiększyć jego wytrzymałość na obciążenie, można usunąć element antypoślizgowy zastosowany przez producenta i zastąpić go wkładkami stabilizującymi, które uniemożliwią przesunięcie się drążka w dół. W takim przypadku wytrzymałość drążka będzie równa wytrzymałości rur aluminiowych, z jakich został wyprodukowany drążek prysznicowy. Na koniec chcemy podkreślić, że dostępne na rynku oraz w ofercie naszego sklepu drążki prysznicowe to rozwiązanie ciekawe i budżetowe, doceniane przez osoby, które nie chcą inwestować w tradycyjne kabiny prysznicowe lub chcą stworzyć wanno-prysznic z użyciem zasłon prysznicowych. Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości drążkach rozporowych, które nie będą opadać podczas użytkowania, sprawdź, jakie rozwiązania mamy do zaoferowania.
Autor: Aneta Wojtczak