Jak wyczyścić matę antypoślizgową? 

   26/05/24     Łazienka
Jak wyczyścić matę antypoślizgową? 

Maty antypoślizgowe do łazienki to niezwykle przydatne akcesorium, które poprawia bezpieczeństwo podczas kąpieli. Podobnie, jak inne elementy i dodatki w łazience, również one z czasem mogą się brudzić i gromadzić na swojej powierzchni bakterie. Nie chcesz wymieniać maty antypoślizgowej na nową i szukasz sposobu na to, aby ją odświeżyć? Doskonale trafiłeś! W poniższym wpisie znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci skutecznie wyczyścić matę łazienkową.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie akcesoria przygotować do czyszczenia maty antypoślizgowej do łazienki?
  2. Jak dokładnie wyczyścić matę antypoślizgową do łazienki?
  3. W jaki sposób dokładnie osuszyć matę?
  4. Dlaczego regularnie czyszczenie maty antypoślizgowej na płytki lub do wanny jest tak ważne?
  5. Kiedy warto rozważyć wymianę antypoślizgowej maty do łazienki?

Jakie akcesoria przygotować do czyszczenia maty antypoślizgowej do łazienki?

Jeśli chcesz dokładnie wyczyścić matę antypoślizgową do łazienki, sprawdź, czy masz pod ręką wszystkie niezbędne narzędzia. Do wykonania zadania będziesz potrzebować:

  • Ciepłej wody.
  • Odpowiedniego środka czyszczącego.
  • Szczotkę lub gąbkę, którą będziesz czyścić matę.

Pamiętaj także o tym, aby przygotować odpowiednie miejsce do czyszczenia maty, np. wannę, brodzik prysznica, czy umywalkę. Powinno być ono na tyle duże, aby mieć pewność, że podczas mycia woda i środek czyszczący nie będą rozprzestrzeniać się poza obszar czyszczenia.

Dodatkowo, zanim rozpoczniesz czyszczenie maty antypoślizgowej, sprawdź ją pod kątem oznak zużycia (pęknięcia, rozdarcia). Jeśli okaże się, że znalazłeś mankamenty wykluczające dalsze użytkowanie, rozważ wymianę maty na nową.

Jak dokładnie wyczyścić matę antypoślizgową do łazienki?

Usuwanie brudu i zarazków z maty antypoślizgowej rozpocznij od podstawowego czyszczenia. Za pomocą miękkiej szczotki usuń powstały na niej kurz oraz zaplątane włosy. Następnie napełnij umywalkę, wannę lub miskę ciepłą wodę i dodaj do niej kilka kropel detergentu. 

Zanurz szmatkę lub miękką szczotkę w wodzie z mydłem, a następnie delikatnie i dokładnie wyszoruj całą powierzchnię maty prysznicowej antypoślizgowej. Szczególną uwagę zwróć na obszary, w których widać brud i plamy.

Ostatnim krokiem jest dokładne spłukanie maty czystą wodą i usunięcie w ten sposób pozostałości mydła. Dzięki temu sprawdzisz również, czy dokładnie umyłeś matę i czy nie pozostały na niej żadne plamy.

Dogłębne czyszczenie

Zdarzyć się może, że Twoja mata gumowa antypoślizgowa będzie wymagała intensywnego czyszczenia, szczególnie jeśli w wilgotnych obszarach pojawiły się zarodki pleśni. Zidentyfikuj wszystkie niewyraźne plamy, które mogą potencjalnie je oznaczać.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie roztworu z octu i wody, które należy zmieszać w równych częściach. Tak przygotowaną mieszankę nałóż za pomocą szmatki lub miękkiej szczotki na matę i pozostaw ją na niej na około 15 minut. Dzięki temu ocet wniknie w plamy, a Ty będziesz mógł skutecznie je usunąć.

Delikatnie wyszoruj dotknięte pleśnią i plamami obszary silikonowej maty antypoślizgowej, a następnie spłucz matę czystą wodą.

Jak zapobiec pojawieniu się pleśni na macie antypoślizgowej do łazienki?

Jeśli zależy Ci na tym, aby w przyszłości na macie antypoślizgowej przezroczystej do łazienki nie pojawiała się pleśń, pamiętaj o tym, aby regularnie wentylować pokój kąpielowy, szczególnie podczas gorącego prysznica. Co więcej, zanim ułożysz matę, musisz mieć pewność, że po czyszczeniu jest całkowicie sucha.

W jaki sposób dokładnie osuszyć matę?

Odpowiednie wysuszenie maty antypoślizgowej jest niezwykle ważne. Jeśli chcesz, aby po umyciu była całkowicie sucha, możesz rozwiesić ją na suszarce, rozkładając ją na płaskiej powierzchni, np. Na ręczniku. Maty gumowe antypoślizgowe powinny być suszone w dobrze wentylowanym miejscu, w którym nie gromadzi się wilgoć. Dzięki temu zapobiegniesz rozwojowi pleśni, która jest niebezpieczna dla zdrowia człowieka.

Dlaczego regularnie czyszczenie maty antypoślizgowej na płytki lub do wanny jest tak ważne?

Regularne czyszczenie spowoduje, że mata antypoślizgowa do łazienki będzie zawsze zadbana. Jej mycie warto przeprowadzać co kilka tygodni, w zależności od częstotliwości korzystania z prysznica lub wanny. Dzięki temu zabiegowi możesz mieć pewność, że przez długi czas będzie utrzymana w dobrym stanie i co najważniejsze — domownicy będą mogli brać higieniczne kąpiele.

Jak często czyścić matę antypoślizgową na płytki?

Chcesz mieć pewność, że używana przez Ciebie i domowników mata będzie czysta? Myj ją co najmniej raz w miesiącu albo częściej, jeśli intensywnie ją użytkujesz lub jeżeli jest narażona na wysoką wilgotność.

Kiedy warto rozważyć wymianę antypoślizgowej maty do łazienki?

Twoja antypoślizgowa mata ma oznaki uszkodzeń, np. Pęknięcia lub nie zapewnia odpowiedniej ochrony, ponieważ straciła właściwości? Jest to moment, w którym powinieneś rozważyć jej wymianę. Dodatkowo kupno nowej maty będzie także dobrym rozwiązaniem, jeśli na starej głęboko osadziła się pleśń i inne zabrudzenia, których nie można skutecznie oczyścić.

Jak wyczyścić matę antypoślizgową — podsumowanie

Dokładne mycie i czyszczenie maty antypoślizgowej do wanny lub brodzika jest ważne dla utrzymania jej higieny i Twojego bezpieczeństwa podczas kąpieli. Nie lubisz ręcznych prac z tym związanych i zastanawiasz się, czy można prać matę antypoślizgową? Musisz wiedzieć, że tych wykonanych z PVC, silikonu lub gumy nie, ponieważ mogą stracić swoje właściwości. Jeśli jednak posiadasz dywaniki łazienkowe, je z powodzeniem możesz wrzucić do pralki, pod warunkiem że ich spód nie jest wykonany z gumy!

Autor: Zespół 4homexpert

Powiązane posty