Jak wymienić wąż i słuchawkę prysznicową?

   07/07/22     Łazienka , Porady łazienkowe
Jak wymienić wąż i słuchawkę prysznicową?

Cieknący prysznic? Być może konieczna będzie wymiana słuchawki prysznicowej oraz/lub węża. Na szczęście nie jest to ani brudne, ani szczególnie trudne zadanie. Podpowiadamy, jak wymienić słuchawkę prysznicową i jak naprawić wąż od prysznica.

Jak naprawić cieknący wąż prysznicowy?

Uszkodzony, cieknący wąż prysznicowy obniża komfort kąpieli, negatywnie wpływa na estetykę kabiny, wywołuje irytujący dla większości osób dźwięk kapania i przede wszystkim – naraża Was na spore koszty. Czym i jak naprawić wąż prysznicowy?

Na rynku dostępne są różne produkty, których możesz użyć, jak np. szybkowiążąca masa naprawcza, odporna na wodę, tłuszcze i wysokie temperatury. Zanim przystąpisz do prac, koniecznie odetnij dopływ wody. Następnie zdemontuj węża, oczyść go i dokładnie osusz. Zastosuj wybrane rozwiązanie naprawcze na nieszczelne miejsce, postępując zgodnie z zaleceniami producenta.

Warto wiedzieć, że węże prysznicowe to dość tanie akcesoria łazienkowe. Kupicie je już za kilkanaście złotych. Za około 60-70 zł otrzymujecie już produkt jakości premium o wysokich walorach dekoracyjnych. Dlatego trzeba zastanowić się, czy naprawa tak niedrogiego i łatwo dostępnego elementu jest w ogóle opłacalna.

Kup produkt ze zdjęcia: Wąż prysznicowy 150 cm rozciągliwy srebrny

Jak wymienić wąż prysznicowy w wannie lub kabinie?

Często zdecydowanie prostsza od naprawy jest wymiana węża prysznicowego. Prace należy zacząć od wyłączenia wody i przygotowania ręcznika lub szmatki oraz klucza w odpowiednim rozmiarze (opcjonalnie). Następnie trzeba odłączyć głowicę słuchawki od węża. W przypadku dużej ilości kamienia, użyjcie roztworu z octu i wody. Teraz odkręćcie węża od baterii.

Pamiętajcie, by nowy wąż miał odpowiednią długość, bo zbyt długi będzie się skręcać, co może przyspieszyć jego niszczenie. Koniecznie sprawdźcie skład materiałowy. Godne polecenia są węże prysznicowe ze stali nierdzewnej oraz z PVC. Warto zdecydować się na model:

  • regulowany, np. posiadający długość 150 cm z możliwością rozciągania do 200 cm (dzięki temu unikniecie dylematu, jak skrócić wąż prysznicowy);
  • wyposażony w obrotową końcówkę, która zapobiega skręcaniu się węża, a tym samym jego uszkodzeniu;
  • dopasowany stylowo do aranżacji łazienki i designu baterii (np. w łazience loftowej świetnie zaprezentuje się wąż w czarnym macie).

Wytrzymałe węże gumowe i ze stali nierdzewnej oraz inne, funkcjonalne i efektowne produkty do łazienki są dostępne w naszym sklepie internetowym.

Kup produkt ze zdjęcia: Wąż prysznicowy miedziany 154 cm z obrotową końcówką

Po wymianie węża na nowy, upewnicie się, że złącza zostały dobrze dokręcone, ale nie dokręcajcie ich „na siłę”.

Wymiana i czyszczenie słuchawki prysznicowej

Wysokiej jakości słuchawki prysznicowe rzadko ulegają awarii, służąc przez lata. Oczywiście słuchawkę należy regularnie czyścić, ponieważ na jej powierzchni i na dyszach lubi osadzać się kamień. Jeśli samo przetarcie nie wystarczyło i słuchawka nadal nie działa tak, jak powinna, przyczyną może być duża ilość osadu kamiennego wewnątrz urządzenia. Najprościej jest odkręcić słuchawkę i włożyć ją do miski z ciepłą wodą i octem (proporcja 1:1) na kilka minut - aż kamień zacznie się rozpuszczać. Czasem trzeba będzie zamoczyć ją na całą noc. W ekstremalnych przypadkach odkamienianie słuchawki może wymagać jej rozebrania. W Internecie znajdziecie filmiki instruktażowe, w których eksperci pokazują, jak rozebrać słuchawkę prysznicową krok po kroku. I jak ją potem złożyć.

Kup produkty ze zdjęcia: Słuchawka prysznicowa STOP z przyciskiem zatrzymującym wodęDrążek prysznicowy z regulacją wysokości słuchawkiWąż prysznicowy obrotowy

Na jakiej wysokości powinna się znaleźć słuchawka prysznicowa?

Wybierając miejsce montażu baterii prysznicowej, weźcie pod uwagę wzrost domowników oraz indywidualne potrzeby. Na to, na jakiej wysokości słuchawkę prysznicową zamontować, wpłynie np. fakt poruszania się przez domownika na wózku inwalidzkim. Natomiast „uniwersalna” wysokość baterii to 110-130 cm od podłogi.

Kup produkt ze zdjęcia: Uchwyt na słuchawkę prysznicową z regulacją czarny matowy

Gdy armatura umożliwia regulację wysokości słuchawki, w najwyższym punkcie powinna ona znajdować się nad głową najwyższego domownika. Coraz częściej w nowoczesnych łazienkach stosuje się rozwiązania podtynkowe. Wówczas słuchawkę umieszcza się w specjalnym uchwycie, mocowanym do ściany za pomocą śrub i kołków. Jeśli nie wiecie, jak zamontować uchwyt na słuchawkę prysznicową, możecie skorzystać z usług fachowca lub zdecydować się na wieszak samoprzylepny. 

Kup produkt ze zdjęcia: Słuchawka prysznicowa 3-funkcyjna srebrna

Autor: Zespół 4homexpert

Zobacz także >>> Jak wyczyścić zasłonę prysznicową? Sprawdzone sposoby na najczęstsze zabrudzenia i różne rodzaje zasłon

Produkty powiązane

Powiązane posty