Jaki dywanik do łazienki kupić? Główne kryteria wyboru

Jaki dywanik do łazienki kupić? Główne kryteria wyboru

Tekstylia łazienkowe wpływają na estetykę, przytulność i funkcjonalność wnętrza – podobnie zresztą, jak tekstylia w salonie czy sypialni. Przykładem takich dodatków są dywaniki do łazienki. Dostępne produkty różnią się pod względem materiału, rozmiaru, kształtu czy koloru. Zastanawiasz się, jaki dywanik do łazienki kupić? Poznaj najważniejsze, naszym zdaniem, kryteria wyboru.

Zanim kupisz dywaniki do łazienki...

Zanim udasz się na zakupy z głową pełną pomysłów, zastanów się, gdzie w swojej łazience chciałbyś umieścić dywanik. Docelowa lokalizacja wpłynie na rozmiar, kształt i skład materiałowy produktu. Przede wszystkim dobrze wymierz to miejsce i określ ryzyko zamoczenia. Gdy zamierzasz stawać na dywaniku mokrymi stopami od razu po wyjściu z wanny czy spod prysznica, na pewno będziesz potrzebować produktu o specyficznych parametrach. W strefach kąpielowych doskonale sprawdzają się dywaniki do łazienki z przyjemnej w dotyku mikrofibry, która dzięki swoim właściwościom skutecznie absorbuje wodę.

Rozmiar – jak duży dywanik łazienkowy wybrać?

Rozmiar dywanika należy dopasować do wielkości łazienki oraz do miejsca na podłodze w danej strefie. Duży dywanik łazienkowy lepiej zaprezentuje się na większym metrażu. Na małe pomieszczenie może zadziałać przytłaczająco. Poza tym rozmiar dywanika wpływa na jego praktyczność. Warto zdecydować się na model, który bez problemu zmieści się w pralce automatycznej. To ważne zwłaszcza, gdy szukasz dywanika do położenia bezpośrednio przed wanną lub kabiną prysznicową. W tych miejscach tekstylia silniej ulegają zabrudzeniom.

Optymalny kształt dywanika do łazienki

Zdecydowana większość dostępnych na rynku dywaników łazienkowych to modele prostokątne i okrągłe. Nasz sklep z akcesoriami łazienkowymi oferuje głównie dywaniki prostokątne, ponieważ są one wszechstronne, ładnie współgrają ze współczesnymi aranżacjami i bez problemu mieszczą się w niewielkich pomieszczeniach. Łatwo je dosunąć do krawędzi zabudowanej, prostokątnej wanny czy brodzika kabiny prysznicowej. Z kolei okrągłe dywaniki często spotykane są w małych łazienkach w blokach, a także przy wannach wolnostojących i narożnych oraz przed kabinami półokrągłymi.

Skład materiałowy nowoczesnych dywaników łazienkowych

Dobierz rodzaj materiału do miejsca, w którym znajdzie się dywanik w łazience. W lokalizacjach silnie narażonych na wilgoć (przy wannie i prysznicu) najlepiej sprawdzają się materiały dobrze absorbujące wodę, jak bawełna, frotte czy mikrofibra. Wybór odpowiedniego materiału jest istotny zwłaszcza, gdy interesują Cię nowoczesne dywaniki z długim i gęstym runem. Im grubszy materiał, tym dłużej dywanik będzie schnąć. Zwróć też uwagę na spodnią część produktu. Dla bezpieczeństwa i komfortu poruszania się po pomieszczeniu wybierz model wzbogacony o powłokę antypoślizgową. Jeśli szukasz rozwiązania dopuszczonego do długotrwałego, bezpośredniego kontaktu z wodą (np. do środka kabiny prysznicowej), odpowiednia dla Ciebie będzie antypoślizgowa mata łazienkowa.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt zamontowania w łazience ogrzewania podłogowego. W takim przypadku kupowany dywanik musi być do niego przystosowany. Stosowną informację producent/sprzedawca powinien zawrzeć na opakowaniu, metce lub w opisie produktu (dot. sklepu internetowego).

Jaki design dywanika do łazienki będzie odpowiedni?

Design dywanika łazienkowego dopasuj do ogólnego wystroju wnętrza. Zastanów się też, jak bardzo dywanik ma rzucać się w oczy po przekroczeniu progu. Czy ma stać się wyrazistym akcentem dekoracyjnym, czy raczej dyskretnie wkomponowanym w przestrzeń dodatkiem użytkowym? Do wyboru pozostają zarówno klasyczne, gładkie tekstylia w stonowanych i intensywnych kolorach, jak również nowoczesne dywaniki łazienkowe z motywem kamieni, które wspaniale ożywiają aranżację. Idealnie, jeśli kupowany dywanik będzie korespondować z barwą podłogi – może być od niej o kilka tonów jaśniejszy albo ciemniejszy. Warto także wziąć pod uwagę kolorystykę pozostałych tekstyliów w pomieszczeniu, w szczególności ręczników.

Po designerskie i praktyczne dywaniki oraz inne akcesoria łazienkowe zapraszamy do naszego e-sklepu.

Produkty powiązane

Powiązane posty