Jaki uchwyt na papier toaletowy wybrać?
   11/05/2021 11:15:04

Urządzanie łazienki wiąże się nie tylko z doborem płytek, ceramiki czy urządzeń. Istotny wpływ na funkcjonalność i estetykę wnętrza mają akcesoria łazienkowe. Jednym z nich jest uchwyt na papier toaletowy. Ten niepozorny element pełni bardzo ważną rolę praktyczną i dekoracyjną. Pozostaje na widoku i jest wykorzystywany codziennie. Jaki uchwyt lub stojak na papier toaletowy wybrać?


Uchwyt a stojak na papier toaletowy, czyli w czym możesz wybierać?

Papier toaletowy musi mieć w łazience swoje stałe miejsce. I zdecydowanie nie powinna być to podłoga. Szukając sposobu na jego wygodne i efektowne odłożenie/zawieszenie, natkniesz się na różnorodne uchwyty i stojaki na papier toaletowy o minimalistycznych i rozbudowanych konstrukcjach.

Najprostszym rozwiązaniem jest uchwyt na papier toaletowy bez wiercenia w płytkach – mocowany do ściany za pomocą przyssawek lub odpornej na wilgoć taśmy samoprzylepnej. Pokrycie elementów warstwą chromu zapewnia elegancki wygląd i łatwość do utrzymania w czystości. 

Podobnym wizualnie rozwiązaniem, ale już wymagającym prac montażowych, jest uchwyt do papieru toaletowego mocowany do ściany, na ogół za pomocą kołków rozporowych i śrub. Montaż przekłada się na większą stabilność i wytrzymałość konstrukcji. Takie uchwyty często wykonywane są ze stali nierdzewnej.

W łazience, w której możesz swobodnie zagospodarować podłogę przy misce WC, doskonale sprawdzi się wolnostojący stojak na papier. Do wyboru pozostają rozmaite konstrukcje, różniące się zastosowanymi materiałami, stylem wykończenia i funkcjonalnością. Niektóre modele umożliwiają, oprócz zawieszenia papieru, także przechowywanie szczotki do WC, gazet czy zapasowych rolek.

Produktem nie tyle alternatywnym, co uzupełniającym, jest pojemnik na papier toaletowy - ażurowa konstrukcja, służąca do przechowywania kilku zapasowych rolek papieru jedna na drugiej. Rozwiązanie to cieszy się popularnością zwłaszcza w toaletach publicznych i łazienkach hotelowych, gdzie bieżące uzupełnianie artykułów higienicznych nie zawsze jest możliwe. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pojemnik zastosować w przestrzeni domowej. 

Kryteria wyboru uchwytu na papier toaletowy

1. Docelowa lokalizacja uchwytu – na początek zastanów się, gdzie w Twojej łazience może znaleźć się uchwyt na papier toaletowy. Podczas korzystania z WC papier powinien być na wyciągnięcie ręki, aby móc go rozwinąć i oderwać bez konieczności wstawania z sedesu czy obracania się o 180 stopni. Jeżeli miska WC znajduje się blisko jednej ze ścian (nie licząc tylnej), możesz zdecydować się na uchwyt montowany/przyklejany do ściany. Jeśli odległość od ściany jest zbyt duża, problem rozwiąże stojak, który ustawisz w najwygodniejszym dla siebie miejscu. 

2. Rozmiary łazienki – w mniejszych łazienkach uchwyty naścienne pozwalają zaoszczędzić miejsce. Z kolei wolnostojące stojaki dobrze sprawdzają się w większych pomieszczeniach oraz we wnętrzach, w których miska WC znajduje się stosunkowo daleko od bocznej ściany. W praktyce stojaki często pojawiają się także w niewielkich łazienkach ze względu na możliwość przechowywania szczotki, papieru i zapasowych rolek.

3. Preferowany sposób montażu – do wyboru pozostaje kilka wariantów. Jeśli zależy Ci na gotowym do użytku rozwiązaniu, kup stojak i po prostu postaw go na podłodze. Wolisz uchwyt naścienny? W takim razie wybierz wariant z przyssawkami lub taśmą samoprzylepną. Jeżeli zależy Ci na maksymalnej trwałości, nie boisz się wiercenia lub masz już przygotowane otwory w ścianie, odpowiedni dla Ciebie będzie model mocowany za pomocą kołków.

4. Design - uchwyty i stojaki na papier różnią się estetyką. Do wyboru pozostają zarówno proste, stalowe konstrukcje, idealne do minimalistycznych łazienek, jak również modele stylizowane, wykończone w różnych kolorach, np. matowej czerni, wykonane z nietypowych materiałów, np. z elementami bambusowymi, drewnianymi czy lastrykowymi.  


Mamy nadzieję, że rozwialiśmy największe wątpliwości i po uchwyt na papier toaletowy wybierzesz się z konkretną wizją w głowie.