Łazienka dla seniora – jak ją urządzić, by była bezpieczna, funkcjonalna i stylowa?

   11/03/2022     Łazienka , Porady łazienkowe
Łazienka dla seniora – jak ją urządzić, by była bezpieczna, funkcjonalna i stylowa?

Łazienka dla seniora wcale nie musi przypominać wnętrza gabinetu fizjoterapii. Wystarczy wprowadzenie kilku użytecznych rozwiązań, aby poprawić komfort i bezpieczeństwo codziennych czynności, jednocześnie ciesząc się piękną, stylową i modną łazienką.

Czym powinna się wyróżniać łazienka dla seniora?

Wysokie krawędzie, śliskie powierzchnie, nisko osadzone urządzenia sanitarne czy konieczność stania pod prysznicem – to, co dla większości młodych osób nie jest problemem, dla seniora z ograniczeniami ruchowymi może stanowić barierę nie do pokonania. Łazienka dla osób starszych powinna być miejscem dla nich przyjaznym, urządzonym zgodnie z indywidualnymi potrzebami, preferencjami i stanem zdrowia. Zaaranżowanie łazienki dla seniora wcale nie musi się wiązać z uciążliwym i kosztownym remontem. Czasem wystarczy kilka zmian w wyposażeniu, by starsza osoba odzyskała niezależność w codziennych czynnościach.

Aranżacja kabiny prysznicowej dla seniora

Dostosowywanie łazienki do potrzeb osoby starszej warto rozpocząć od strefy kąpielowej. Kabiny prysznicowe dla seniorów najczęściej posiadają bezprogowe wejście. Są to kabiny typu walk-in, czyli aranżowane bez brodzika lub z brodzikiem typu slim zamontowanym na równi z poziomem posadzki. Brak progu zdecydowanie ułatwia wchodzenie i wychodzenie z kabiny. Pozwala także na swobodne branie kąpieli osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Kabinę walk-in bez brodzika można zaaranżować w dowolnym miejscu w łazience (o ile pozwalają na to warunki techniczne, co ocenić musi fachowiec). To rozwiązanie nie tylko praktyczne, ale również designerskie, powszechnie stosowane w nowoczesnym budownictwie.

Strefę prysznicową dla seniora zaleca się dodatkowo wyposażyć w:

  • taboret łazienkowy, krzesło prysznicowe z oparciem albo siedzisko mocowane do ściany – to specjalistyczne akcesoria, które pozwalają starszej osobie przyjąć pozycję siedzącą podczas kąpieli, aby odciążyć kręgosłup, bezpiecznie się umyć i poczuć się naprawdę komfortowo;

  • uchwyt prysznicowy, który ułatwia zachowanie równowagi podczas kąpieli – mocuje się go w miejscu adekwatnym do wzrostu użytkownika.

Należy zwrócić uwagę, czy kupowany brodzik albo płytki posiadają zabezpieczenie antypoślizgowe. Jeżeli nie planujemy większej metamorfozy kabiny, ryzyko poślizgnięcia pod prysznicem znacząco obniży mata łazienkowa. Nasza oferta obejmuje maty w wielu różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, wyposażone w przyssawki antypoślizgowe.

Wanna w łazience dla seniora

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w łazience seniora znalazła się wanna – zwłaszcza, jeśli senior uwielbia długie kąpiele i są one korzystne dla jego zdrowia. Nie trzeba wymieniać wanny na płytszy model. Pomocny we wchodzeniu i wychodzeniu z głębszej wanny będzie stopień łazienkowy. Warto zamontować także specjalny uchwyt do wanny dla seniora, który dodatkowo ułatwi korzystanie ze strefy kąpielowej. Może się on znaleźć np. na ścianie nad krótszą krawędzią wanny. Tuż przed wanną, zamiast dywanika czy ręcznika, połóżmy matę antypoślizgową. Zmniejszymy ryzyko upadku wskutek poślizgnięcia.

Miska WC w łazience osoby starszej

Na funkcjonalność łazienki dla seniora istotny wpływ ma odpowiedni dobór ceramiki sanitarnej i jej lokalizacja. Wysokość montażu należy dopasować do wzrostu i indywidualnych potrzeb starszej osoby. Obok miski WC powinien znaleźć się uchwyt – z podpórką lub uchylny. Mobilną alternatywą dla uchwytu ściennego jest podpórka toaletowa. Łatwo ją zamontować i zdemontować.

Jakość rozwiązań w łazience dla seniora

Do łazienki starszej osoby wybierajmy akcesoria nierdzewne, wodoodporne, ergonomicznie zaprojektowane, posiadające zabezpieczenia antypoślizgowe, o jakości potwierdzonej certyfikatami i atestami. Wszelkie dodatki ruchome (np. krzesła) powinny być stabilne i wytrzymale, a przy tym lekkie, żeby starsza osoba bez problemu poradziła sobie z ich przeniesieniem. Do łazienek dla seniorów doskonale nadają się produkty wzbogacone o technologie ułatwiające czyszczenie, np. pokryte powłoką antybakteryjną. 

Autor: Zespół 4homexpert

Zobacz również >>> Rozwiązania do łazienki dla niepełnosprawnych

Produkty powiązane

Powiązane posty