Łazienka w stylu retro – jak urządzić wnętrze ze starą duszą?
   08/24/2022 15:21:50

Retro łazienka to wnętrze, w którym bogate wzornictwo sprzed lat śmiało łączy się z nowoczesnymi technologiami. W efekcie jest tu niesamowicie klimatycznie, a przy tym bardzo funkcjonalnie. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na łazienkę w starym stylu. Jesteś jedną z nich? Odkryj dedykowane produkty i sprawdzone pomysły do łazienki retro!

Łazienka w stylu retro – najważniejsze zasady aranżacji

Łazienka retro ma niesamowity klimat, tworzony przez piękne, klasyczne formy, inspirowane wzornictwem sprzed lat. W łazience w starym stylu zdecydowanie nie jest surowo ani ascetycznie. Przeciwnie, w powietrzu czuć atmosferę luksusu. Jednak aranżacja retro różni się od wystroju glamour. Jest mniej błyszcząca, bardziej przytulna i bogatsza w detale – oczywiście perfekcyjnie do siebie dopasowane, nawiązujące do jednej, konkretnej epoki historycznej. Bo w retro łazience NIE chodzi o to, żeby na minimalnej przestrzeni „upchnąć” jak najwięcej staroci. Jakość i spójność dodatków potraktuj jako bezwzględny priorytet. Skup się więc na doborze detali: od nóżek wanny, przez armaturę, po ramy luster i uchwyty mebli. W uzyskaniu pożądanego klimatu pomogą Ci akcesoria retro, które znajdziesz w naszym sklepie.

Czego nie może zabraknąć w łazience w starym stylu?

Wystrój łazienki retro bazuje na trzech barwach: bieli, czerni i złocie, rzadziej srebrze. Jednym ze znaków rozpoznawczych retro łazienki są biało-czarne kafle, ułożone na wzór szachownicy. Spośród materiałów dominują naturalne drewno, prawdziwy marmur oraz metal o połyskującym wykończeniu lub postarzanej fakturze. Entuzjaści stylu często sięgają po sztukaterię na ścianach, płytki ceramiczne w charakterystyczne retro ornamenty, fornirowane deski oraz motywy kwiatowe. We wnętrzu nie może zabraknąć eleganckiego, stylizowanego wyposażenia: armatury, wanny, ceramiki sanitarnej i mebli. Kluczową rolę odgrywają detale: lustra w masywnych, bogato zdobionych ramach, kwiaty w efektownych donicach i stylizowane akcesoria. Łazienkę powinien doświetlać klasyczny żyrandol, a strefę umywalkową – dekoracyjne, fantazyjnie gięte kinkiety. W naszym sklepie internetowym znajdziesz kunsztownie zaprojektowane akcesoria łazienkowe w stylu retro.

Meble, armatura i ceramika do retro łazienki

W łazience w stylu retro meble są drewniane, na ogół rzeźbione, wzbogacone o wyraziste, dekoracyjne uchwyty oraz/lub nóżki. W pomieszczeniu może się znaleźć stary kredens lub regał – oczywiście po odpowiednim zaimpregnowaniu. Kolorystykę wyposażenia dopasuj do palety barw królującej w okresie, którym się inspirujesz.

Jeśli tylko masz taką możliwość, wstaw do pomieszczenia akrylową retro wannę wolnostojącą na złotych lub srebrnych lwich nóżkach. Do wyboru pozostają różne kolory wykończenia akrylu. Szukając ceramiki sanitarnej, rozglądaj się za modelami stylizowanymi o wyrafinowanych liniach. Alternatywą dla urządzeń retro są współczesne miski WC, ale uzupełnione o deski sedesowe imitujące np. kamień lub drewno.

No i armatura, która w łazience retro często przypomina małe dzieło sztuki. Mile widziane są porcelanowe zdobienia, dwa krzyżowe uchwyty oraz złote, miedziane lub chromowane wykończenie. W strefie kąpielowej koniecznie zamontuj efektowną, dwuuchwytową baterię wolnostojącą z słuchawką przypominającą telefon.

Mała łazienka retro – czy to dobry pomysł?

Jeśli urządzasz małą łazienkę retro, zapewne nie będzie w niej miejsca na obszerną wannę wolnostojącą, dlatego warto naprawdę przyłożyć się do projektu strefy natryskowej. W niewielkiej łazience retro z prysznicem nie może zabraknąć szklanej kabiny ozdobionej kwiatowym ornamentem, z profilami wykończonymi na antyczne złoto. W jej wnętrzu powinna się znaleźć stylizowana bateria prysznicowa (np. złota). Aby dodać aranżacji przestronności, postaw na podwieszane urządzenia sanitarne, przewagę jasnych kolorów i duże tafle luster. Ogranicz dekoracje do minimum. Niech będzie ich mniej, ale za to najwyższej jakości.

W poszukiwaniu pięknych i praktycznych retro form, koniecznie odwiedź nasz sklep z akcesoriami łazienkowymi.

Zobacz także >>> Lastryko w łazience, czyli powrót w wielkim stylu króla PRL