Rozwiązania do łazienki dla niepełnosprawnych
   11/18/2021 14:44:00

To nie osoba z niepełnosprawnością ma dostosować się do łazienki. To łazienka powinna odpowiadać na indywidualne potrzeby użytkownika, zapewniając komfort i bezpieczeństwo korzystania z wszystkich urządzeń. Z myślą o likwidowaniu barier w codziennym życiu, rozszerzyliśmy ofertę o specjalistyczne wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych. Kolekcję tworzą m.in. krzesła, stopnie i poręcze do łazienki, zaprojektowane i sprawdzone przez ekspertów.

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej – przestrzeń bez barier

Obecnie wiele mówi się o pokonywaniu barier i ograniczeń w przestrzeniach publicznych czy zakładach pracy, zapominając o tym, że nadal istnieją one w życiu prywatnym osób z niepełnosprawnościami. Warto przyjrzeć się chociażby domowej łazience, której wyposażenie często uniemożliwia komfortowe, a nawet bezpieczne umycie się czy skorzystanie z toalety. Wchodzenie do głębokiej wanny, stanie kilkanaście minut pod prysznicem, siadanie na nisko zamocowanych urządzeniach sanitarnych i robienie innych, „zwykłych” czynności, dla osoby z ograniczeniami ruchowymi bywa niewykonalne. Dlatego we współpracy ze specjalistami z dziedziny fizjoterapii i ortopedii zaprojektowaliśmy kolekcję rozwiązań łazienkowych, które ułatwiają osobom niepełnosprawnym i seniorom codzienne funkcjonowanie. Sprawiają, że łazienka staje się przyjazną i bezpieczną przestrzenią, w której czas spędza się z przyjemnością. Oczywiście nasze produkty można z powodzeniem zastosować także w toaletach i łazienkach w budynkach użyteczności publicznej. 

Jakie akcesoria powinny znaleźć się w wyposażeniu łazienki dla niepełnosprawnych?

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej powinna być wyposażona przede wszystkim w:

 • uchwyty łazienkowe – proste i/lub kątowe, zamocowane w najbardziej newralgicznych miejscach, np. przy wannie, w kabinie prysznicowej oraz wszędzie tam, gdzie użytkownik do bezpiecznego wykonania danej czynności potrzebuje stabilnego podtrzymania (do wyboru pozostają uchwyty o różnych długościach);

 • uchwyt łazienkowy do strefy WC – z podpórką lub uchylny, dzięki któremu korzystanie z urządzeń sanitarnych staje się komfortowe i bezpieczne (możliwość odchylenia uchwytu o 90 stopni jest szczególnie przydatna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich);
 • podpórkę toaletową – to uchwyt asekuracyjny, który stanowi elastyczną, mobilną alternatywę dla w/w uchwytów z podpórką i uchylnych, ponieważ posiada możliwość regulacji wysokości i szerokości oraz łatwo go ściągnąć i zamontować ponownie;
 • taboret lub krzesło prysznicowe z oparciem – stanowi nieocenioną pomoc podczas wykonywania czynności higienicznych pod prysznicem, ponieważ zamiast stać, osoba z ograniczeniami ruchowymi może wygodnie siedzieć;

 • stopień łazienkowy – bardzo pomaga osobom z ograniczoną sprawnością we wchodzeniu do wanny i wychodzeniu z niej;
 • ławeczkę wannową – razem z uchwytem wannowym i stopniem łazienkowym, ławeczka wspiera bezpieczeństwo i wygodę kąpieli w wannie (dostępny w naszej ofercie model można wyregulować, aby idealnie dopasować ławeczkę do szerokości wanny).

Czym kierować się, wybierając wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych?

Bardzo ważne, by wybierać rozwiązania wysokiej jakości – certyfikowane, wykonane z trwałych, atestowanych materiałów (stali nierdzewnej, aluminium, tworzywa ABS), zaprojektowane i przetestowane przez niezależnych ekspertów. O jakości wyrobu sporo mówi także okres gwarancji udzielanej przez producenta. Nasze produkty do łazienek osób niepełnosprawnych posiadają certyfikat CE i atest PZH. 

 • Unijny certyfikat CE oznacza, że oferowane wyposażenie spełnia zasadnicze normy jakości i bezpieczeństwa, czyli jest bezpieczne dla użytkownika oraz zapewnia ochronę zdrowia i środowiska naturalnego na wszystkich etapach produkcji. 
 • Atest PZH wydawany jest przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Jego przyznanie potwierdza zgodność produktu z normami bezpieczeństwa. Akcesoria łazienkowe z atestem PZH są przebadane pod kątem jakości, składu chemicznego oraz właściwości mechanicznych, aby zapewniać użytkownikowi jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. 

Należy również zwrócić uwagę na właściwości kupowanych akcesoriów. Wyposażenie łazienkowe powinno być:

 • nierdzewne, 
 • wodoodporne,
 • ergonomiczne,
 • antypoślizgowe. 

Dlatego większość naszych produktów wykonujemy ze stali i pokrywamy tworzywem ABS ze specjalnymi wypustkami, co ułatwia trzymanie, zwiększa trwałość uchwytu, zapobiega ślizganiu się dłoni i zapewnia bezproblemowe utrzymanie higieny. Ponadto trzeba sprawdzić wytrzymałość uchwytów, czyli maksymalną masę ciała użytkownika. W przypadku naszych uchwytów parametr ten wynosi 100 kg.

Nie zapominajmy, że każda osoba z niepełnosprawnością ma inne potrzeby i to one powinny być priorytetem podczas projektowania łazienki i dobierania wyposażenia.  

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej – pozostałe wyposażenie

W kreowaniu efektownej i funkcjonalnej przestrzeni bez barier pomagają nie tylko akcesoria łazienkowe, ale także wiele innych produktów. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim:

 • kabinę prysznicową typu walk-in z bezprogowym wejściem (bez brodzika lub z brodzikiem wpuszczonym w podłogę);
 • szeroką umywalkę (min. 60 cm) bez zabudowanej przestrzeni poniżej, aby mogła wygodnie podjechać do niej osoba na wózku inwalidzkim;
 • baterię umywalkową z czujnikiem ruchu, jeżeli manewrowanie kurkami mogłoby sprawiać trudności;
 • drzwi prysznicowe o zwiększonej szerokości;
 • szeroką wannę, np. narożną – im większa, tym lepiej (zalecana długość to nie mniej niż 150-170 cm).

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej a dofinansowanie

Warto wiedzieć, że osoby z ograniczeniami ruchowymi mogą liczyć na dofinansowanie zlikwidowania barier architektonicznych w łazience ze środków PFRON. Fundusz może pokryć nawet 50% kosztów przystosowania łazienki do indywidualnych potrzeb, w szczególności poszerzenia otworów drzwiowych, montażu uchwytów i barierek, położenia posadzek antypoślizgowych oraz wykonania wielu innych prac remontowo-budowlanych. Aby ubiegać się o wsparcie, należy posiadać orzeczenie o konkretnym stopniu niepełnosprawności oraz tytuł prawny do nieruchomości (akt własności, umowa najmu). Szczegółowe informacje dostępne są na stronie PFRON. 

Wierzymy i wiemy, że nasze rozwiązania pozwolą zlikwidować najistotniejsze z barier w łazienkowej przestrzeni, przyczyniając się do wzrostu komfortu i samodzielności życia osób z niepełnosprawnościami.