Utrzymanie kabiny prysznicowej w czystości
   01/03/2022 10:28:53

Czyszczenie kabiny prysznicowej należy do najbardziej uciążliwych czynności porządkowych w łazience. Na szybie powstają zacieki z wody i osadzają się resztki kosmetyków, a w zakamarkach brodzika gromadzą się zabrudzenia, kamień i pleśń. Problem stale brudnej kabiny rozwiążą praktyczne akcesoria łazienkowe, odpowiednie środki czyszczące i… zmiana nawyków.

Czyszczenie kabiny prysznicowej – detergenty vs sposoby domowe

Czysta, zadbana kabina prysznicowa to podstawa przyjemnej, komfortowej i bezpiecznej dla zdrowia kąpieli oraz eleganckiego wyglądu całej łazienki. Walkę z zaciekami, pozostałościami kosmetyków, kamieniem i pleśnią możesz stoczyć za pomocą sklepowych detergentów lub dobrze znanych metod domowych. Wybór zależy od Ciebie, jednak obowiązuje kilka ważnych zasad:

  1. Zawsze przestrzegaj zaleceń producenta kabiny prysznicowej – to podstawa długoletniej żywotności urządzenia i zachowania gwarancji.
  2. Stosuj środki adekwatne do zabrudzeń i przeznaczone do czyszczenia danego rodzaju powierzchni (szkło, akryl, ceramika, obecność dodatkowych powłok itd.) – w sklepach z artykułami przemysłowymi znajdziesz szeroką gamę dedykowanych detergentów. 
  3. Do mycia szklanych drzwi kabiny używaj specjalnej ściągaczki do wody oraz miękkich ściereczek z bawełny lub mikrofibry, które nie rysują powierzchni - zarysowania są nie tylko nieestetyczne, ale przede wszystkim niebezpieczne, ponieważ w mikroszczelinach lubią namnażać się bakterie. Absolutnie zakazane są szorstkie gąbki zmywakowe.
  4. Po wyczyszczeniu kabiny, wytrzyj do sucha brodzik, baterię i szklane drzwi – unikniesz smug i zacieków. 

Sklepowe środki chemiczne pomogą Ci pozbyć się najtrudniejszych zabrudzeń, w tym także tych, których nie udało się usunąć domowymi metodami. Skutecznie radzą sobie z kamieniem i pleśnią. Jednak substancje w nich zawarte często działają silnie drażniąco na skórę, błony śluzowe i drogi oddechowe. Dlatego agresywną chemię należy stosować ze szczególną ostrożnością, unikając wdychania i kontaktu ze skórą. Lepiej nie sięgać po nią codziennie, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy sposoby domowe zawiodły. 

Kompromisem pomiędzy naturalnymi środkami a chemią jest płyn do mycia naczyń, najlepiej ekologiczny, np. przeznaczony do mycia niemowlęcych butelek. Posiada on właściwości myjące, odtłuszczające i nabłyszczające, a przy tym jest delikatny i bezpieczny – zarówno dla skóry, jak i czyszczonych powierzchni. W połączeniu z ciepłą wodą i miękką ściereczkę świetnie poradzi sobie z różnymi zabrudzeniami w strefie prysznicowej. 

Domowe sposoby czyszczenia kabin prysznicowych

Z kamiennym osadem i zaschniętymi kosmetykami na szkle i ceramice doskonale radzi sobie mieszanka octu i wody w proporcji 1:1. Przygotowany preparat nakładasz na zabrudzoną powierzchnię kabiny. Po kilkunastu minutach przecierasz miękką szmatką i spłukujesz ciepłą wodą. Ocet możesz zastąpić kwaskiem cytrynowym (2 łyżki kwasku na każde 200 ml wody). 

Skuteczną, domową metodą walki z pleśnią i grzybami w kabinie prysznicowej jest mieszanka sody oczyszczonej i wody utlenionej 3%. Przygotowany preparat nakładasz na zagrzybione miejsca, w szczególności na fugi, szyny i silikon. Po kilkunastu minutach czyścisz zabrudzenia szczoteczką i dokładnie spłukujesz wodą. Najbardziej problematyczne obszary możesz dodatkowo przemyć wodą utlenioną (bez spłukiwania). 

Stosując domowe metody także należy mieć na uwadze materiały, z których wykonana jest czyszczona powierzchnia. Tu ponownie odsyłamy do zaleceń producenta lub sprzedawcy kabiny. Zanim zastosujesz dany preparat na całej powierzchni, przeprowadź test bezpieczeństwa na niewielkim, mało widocznym obszarze. 

W czyszczeniu kabiny prysznicowej najważniejsze są nawyki

Systematyczność to podstawa w utrzymaniu w czystości kabiny prysznicowej i całej łazienki. Zamiast walczyć z kamieniem, pleśnią i zaschniętymi zabrudzeniami, lepiej… zapobiegać ich powstawaniu. Jednak niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto po każdej kąpieli dokładnie myje, a następnie wyciera do sucha drzwi, brodzik i płytki. Trzeba podejść do łazienkowych porządków zdroworozsądkowo. Wystarczy, że po każdej kąpieli:

  • spłuczesz kabinę, aby usunąć resztki kosmetyków;
  • użyjesz specjalnej ściągaczki do kabin prysznicowych, aby pozbyć się spływającej po szybie wody – różne modele ściągaczek znajdziesz w naszym sklepie;
  • zostawisz otwarte drzwi do kabiny i łazienki w celu wywietrzenia pomieszczenia (duża wilgotność sprzyja namnażaniu drobnoustrojów).

Dokładnie czyszczenie kabiny prysznicowej przy pomocy łagodnego detergentu albo domowego preparatu warto zaplanować raz w tygodniu.

Należy pamiętać, że istotny wpływ na komfort, ekologię i ekonomię kąpieli ma wybór odpowiedniego modelu kabiny. Producenci rozwiązań łazienkowych coraz częściej wzbogacają oferowane wyposażenie o specjalne, niewidzialne powłoki, które zapobiegają powstawaniu zacieków i zabrudzeń. Tak chronioną kabinę wystarczy spłukać wodą i przetrzeć. 

Na bieżąco usuwaj zabrudzenia, stosuj odpowiednie akcesoria łazienkowe i właściwe środki czyszczące, a Twoja kabina odwdzięczy się pięknym wyglądem, nieskazitelną czystością i niezmienną funkcjonalnością – przez długie lata.