Wybór armatury do łazienki – czym się kierować?

   12/04/2022     Łazienka , Wyposażenie łazienek
Wybór armatury do łazienki – czym się kierować?

Wanna, kabina prysznicowa, umywalka, bidet – każdy z tych elementów wyposażenia wymaga montażu armatury łazienkowej. Wybór kranów do łazienki to bardzo ważny etap urządzania wnętrza. Baterie łazienkowe pełnią bowiem zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Podpowiadamy, czym kierować się, kupując armaturę do łazienki.

Armatura do łazienki stojąca czy ścienna – jaki rodzaj wybrać?

Wybór typu armatury łazienkowej zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji inwestora oraz warunków technicznych. Ze względu na sposób montażu, wyróżnić można baterie łazienkowe:

  • stojące (sztorcowe, niskie) – bardzo popularne w polskich łazienkach, montowane na urządzeniach lub na blacie;
  • naścienne – montowane na ścianie, dzielą się na natynkowe z widocznym korpusem i uchwytem oraz podtynkowe, gdy elementy montażowe zostają ukryte za tynkiem;
  • wolnostojące – wysokie, dekoracyjne, o większych gabarytach, instalowane na blacie lub na podłodze.

Jeśli planujesz generalny remont łazienki albo jesteś dopiero na etapie projektowania wnętrz, możesz zdecydować się w zasadzie na dowolny typ armatury – odpowiadający indywidualnej wizji aranżacyjnej. Pamiętaj jednak, że wysokość baterii i długość wylewki muszą być dopasowane do modelu urządzenia (umywalki, wanny, bidetu). Zbyt wysoki kran może skutkować ciągłym zachlapywaniem wodą blatu i/lub posadzki. Z kolei zbyt krótki utrudni mycie się.

Warto skonsultować z fachowcem, jaka będzie najlepsza armatura łazienkowa w Twoim przypadku – zwłaszcza, gdy nie chcesz zmieniać całej instalacji ani kuć płytek.

Zwróć uwagę na jakość kupowanej armatury łazienkowej

Armatura łazienkowa z pewnością nie należy do tych elementów wyposażenia, które wymienia się co kilka miesięcy czy nawet kilka lat. Dlatego priorytetem dla Ciebie powinna być jakość wykonania i bezawaryjność baterii. Dobry, niezawodny, solidny produkt poznasz m.in. po:

  • obecności ceramicznej głowicy - jest bardzo wytrzymała i zapewnia precyzyjną obsługę baterii;
  • materiale, z którego został wykonany korpus - czy jest to np. mosiądz, a nie plastik pokryty warstwą chromu;
  • płynnej obsłudze – upewnij się, czy uchwytem wygodnie się operuje, aby szybko i łatwo wyregulować temperaturę i strumień wody;
  • technologach ułatwiających czyszczenie i zwiększających żywotność baterii – np. rozwiązaniach zapobiegających osadzaniu się kamienia;
  • okresie gwarancji – powinien być dłuższy niż 2 lata, ponieważ tyle trwa odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi (rękojmia to ustawowo uregulowany sposób dochodzenia roszczeń w związku z ujawnioną wadą kupionego produktu).

Jakie baterie łazienkowe są przyjazne naturze?

Jeśli zależy Ci na oszczędzaniu wody w łazience, a z uwagi na rosnące ceny i świadomość ekologiczną z pewnością tak jest, upewnij się, czy na końcu wylewki znajduje się perlator napowietrzający (inaczej aerator lub napowietrzacz). To małe sitko, które napowietrza strumień wody, prowadząc do zmniejszenia jej zużycia - nawet o 60%! Jednocześnie zagwarantowany zostaje pełen komfort mycia się. Armatura łazienkowa z napowietrzaczem to obecnie standard (z wyjątkiem baterii wannowych). Perlator do baterii możesz też dokupić niezależnie za jedyne kilkanaście złotych.

Pamiętaj, że oszczędzaniu wody sprzyjają także baterie jednouchwytowe oraz modele termostatyczne. Raczej zrezygnuj z wersji z dwoma kurkami.

Wybór stylistyki kranów do łazienki

Armatura łazienkowa powinna być spójna estetycznie i dopasowana do wystroju pomieszczenia. Jeśli nie masz czasu na poszukiwania i porównywanie produktów różnych firm, warto zdecydować się na baterie jednego producenta – podobnie, jak wybierając akcesoria łazienkowe. Znane marki łazienkowe bardzo często tworzą całe kolekcje armatury łazienkowej, obejmujące baterie umywalkowe, bidetowe i wannowe różnego typu oraz zestawy natryskowe. Na rynku znajdziesz modele zaprojektowane zgodnie z wszystkimi, modnymi obecnie stylami wnętrzarskimi.

Jeśli potrzebujesz dokupić akcesoria i części zamienne do armatury łazienkowej, np. perlatory, węże, słuchawki i uchwyty prysznicowe, zapraszamy do naszego sklepu internetowego.

Zobacz również >>> Jak oszczędzać wodę w łazience?

Powiązane posty