Zapchany odpływ w wannie lub prysznicu?

   27/09/22     Łazienka , Porady łazienkowe
Zapchany odpływ w wannie lub prysznicu?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś walczyć z zatkanym odpływem w prysznicu, wannie lub umywalce? Na 100%. Przepychanie rur nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale jest konieczne, jeśli chcesz nadal korzystać z wszystkich funkcjonalności łazienki. Jak odetkać zatkany odpływ wanny lub brodzika? Załoga 4homexpert przybywa z pomocą! Poniżej znajdziesz zarówno domowe sposoby na udrożnienie odpływu, jak i bardziej agresywne metody przepychania rur.

Dlaczego masz zapchany odpływ w wannie lub prysznicu?

Naprawdę dbasz o czystość w łazience. Regularnie sprzątasz, inwestujesz w nowoczesne akcesoria łazienkowe, a i tak zdarza Ci się walczyć z zapchanym odpływem prysznica czy wanny. Jeśli jesteś posiadaczem/posiadaczką długich włosów, w domu mieszka kudłaty zwierzak lub z łazienki korzysta kilka osób, mimo starań i tak co jakiś czas przyjdzie Ci się zmierzyć z zapchanym odpływem w wannie lub brodziku. Gdy w rurach zgromadzi się duża ilość włosów, sierści, pozostałości po kosmetykach i innych zabrudzeń, powstanie zator, który uniemożliwia prawidłowe odprowadzanie wody i wywołuje nieprzyjemny zapach.

Czy do zatkanego odpływu w prysznicu lub wannie trzeba wezwać hydraulika?

Czasem pomoc fachowca jest niezbędna, by przywrócić urządzeniu pełną funkcjonalność. Jednak znacznie częściej z udrożnieniem odpływu jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie. Zanim zaczniesz gorączkowo poszukiwać namiarów na dobrego hydraulika, upewnij się, że próbowałeś już zarówno prostych, domowych sposobów na zatkany odpływ, jak i dostępnych w sklepach, popularnych środków chemicznych.

Sprawdzone, domowe sposoby na udrożnienie odpływu

Walkę z zatkanym odpływem w wannie lub brodziku prysznicowym warto rozpocząć od prostych, domowych, proekologicznych metod. To dobre rozwiązanie nie tylko dla osób dbających o ekologię, ale również dla alergików. Wszystkie potrzebne produkty zapewne masz gdzieś w domu.

Popularnym, domowym sposobem na zatkany odpływ jest wlanie do niego mieszanki sody oczyszczonej (można zastąpić proszkiem do pieczenia lub kwaskiem cytrynowym) i octu w proporcjach 50:50. Soda oczyszczona skutecznie i bezpiecznie radzi sobie z rozpuszczaniem kamienia i resztek kosmetyków. Sporządź mniej więcej szklankę takiej mikstury. Po jej wlaniu zatkaj odpływ szmatką. Gdy po kilkudziesięciu minutach w wannie/brodziku pojawi się piana, zalej odpływ wrzątkiem. Oczywiście wcześniej upewnij się, że posiadana instalacja jest odporna na działanie wysokich temperatur.

Do przywrócenia drożności często wystarcza samo mechaniczne, ręczne usunięcie zalegających w odpływie zabrudzeń, typu włosy, piasek, drobne przedmioty itd. W tym celu wykorzystać możesz np.:

·         tradycyjny, gumowy przepychacz,

·         dużą, plastikową butelkę (odetnij dno, zrób kilka pionowych nacięć, zakręć i nałóż na otwór),

·         metalowy, druciany wieszak (uważaj, by nie porysować powierzchni wanny, brodzika i korka).

Nasz sklep z akcesoriami łazienkowymi oferuje szeroką gamę rozwiązań służących do utrzymania czystości w łazience.

Jak odetkać zatkany odpływ wanny lub prysznica, gdy naturalne metody zawiodły?

Gdy naturalne metody nie pomogły, spróbuj użyć specjalnych środków do udrażniania rur. Kupisz je w supermarketach i sklepach z chemią domową. Zastosowanie popularnego „Kreta” to szybki, skuteczny i niedrogi sposób na walkę z zatorami. Minusem jest nieprzyjemna i dość niebezpieczna aplikacja. Należy założyć rękawice ochronne, nie wolno wdychać oparów i trzeba bardzo uważać, by w czasie udrażniania rur tak silnie żrącą chemią do łazienki nie miały dostępu dzieci i zwierzaki. Gdy problem nadal występuje, najlepiej skonsultować się z fachowcem, ponieważ jego przyczyną niekoniecznie muszą być zalegające zabrudzenia.

Profilaktyka – najskuteczniejsza w walce z zapychającym się odpływem

Zwracaj uwagę na to, co trafia do odpływu razem z odprowadzaną wodą. Ucz swoje dzieci proekologicznych i higienicznych zachowań w łazience. Warto kształtować prawidłowe nawyki od najmłodszych lat. Pamiętaj też, by udrażniać rury regularnie (najlepiej przy pomocy domowych metod) – nie tylko, gdy całkiem się zapchają i zalejesz pomieszczenie. 

Autor: Zespół 4homexpert

Zobacz także >>> Jak prać ręczniki, aby były miękkie i dłużej świeże?

Produkty powiązane

Powiązane posty