Kosze na śmieci i prawidłowa segregacja odpadów, czyli jaki kolor kosza na jakie śmieci

   19/04/24     Łazienka
Kosze na śmieci i prawidłowa segregacja odpadów, czyli jaki kolor kosza na jakie śmieci

Segregacja śmieci jest istotnym elementem dbałości o środowisko naturalne, który pozwala na określone przepisami zarządzanie odpadami oraz ich utylizację. W Polsce do segregacji odpadów wykorzystuje się system różnokolorowych pojemników na odpady, dzięki którym segregacja nie sprawia żadnych problemów. Jakie są kolory koszy na śmieci i które odpady wrzucać do poszczególnych pojemników? Tego i więcej informacji na temat segregacji śmieci dowiesz się z naszego wpisu.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jaki kolor kosza na jakie śmieci wybrać?
  2. Jakie odpady wrzucać do koszy na śmieci o określonych kolorach?
  3. Na jakie dodatkowe oznakowanie koszy na śmieci warto zwrócić uwagę?

Jaki kolor kosza na jakie śmieci wybrać?

Jednolity System Organizacji Odpadów, który wprowadzono w 2017 roku jasno określa, iż kosze na śmieci do segregacji odpadów powinny mieć 5 kolorów:

  • Niebieski (na papier)
  • Zielony (na szkło)
  • Żółty (na tworzywa sztuczne i metale)
  • Brązowy (na odpady bio)
  • Czarny (na odpady zmieszane)

Dodatkowo można wyposażyć się w czerwony pojemnik. Zastanawiasz się na co czerwony kosz na śmieci? Wykorzystuje się go na metale oraz aluminium, których nie można wyrzucić do żółtego kosza na śmieci. 

Jakie odpady wrzucać do koszy na śmieci o określonych kolorach?

Zapewne przyznasz nam rację, że kolory pojemników na śmieci mają ogromne znaczenie, jeśli zależy Ci na prawidłowej segregacji odpadów. Poniżej znajdziesz szczegółowe wytyczne dotyczące poszczególnych koszy na śmieci i tego, co możesz do nich wrzucać. Dzięki tym informacjom będziesz mógł zastosować się do aktualnie obowiązujących przepisów.

Co możesz wrzucić do niebieskiego kosza na odpady?

Niebieski kosz na śmieci posłuży Ci do segregacji opakowań papierowych, kartonów i tektury. Możesz wrzucić do niego także gazety, czasopisma, ulotki i katalogi, jak również torby papierowe, zeszyty, książki oraz wszystko, co jest wykonane z papieru, jednak nie było zużyte.

Czego nie wrzucać do niebieskiego kosza na śmieci do segregacji odpadów? Przede wszystkim zużytych chusteczek higienicznych, ręczników papierowych, zatłuszczonego i lakierowanego papieru, kartonów po mleku oraz napojach, a także pieluch i worków po materiałach budowlanych.

Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby w niebieskich koszach do segregowania śmieci znajdowały się opakowania pozbawione lakierowanych okładek, zabrudzonego papieru czy taśm klejących.

Zielony kosz na segregację śmieci — jakie szkło możesz do niego wrzucić?

Zielone kosze na segregację śmieci to miejsce na szklane butelki po napojach, alkoholu oraz żywności, a także szklane opakowania po kosmetykach.

Do zielonego pojemnika na odpady nie możesz wrzucać doniczek, porcelany, szkła żaroodpornego, zniczy z woskiem, żarówek, ceramiki, reflektorów samochodowych, luster, strzykawek, monitorów oraz szyb okiennych.

Do zielonych koszy na śmieci segregowane możesz także wrzucić słoiki. Musisz jednak pamiętać o tym, aby wcześniej usunąć ich zawartość oraz o tym, że nakrętki powinny znaleźć się w koszu na tworzywa sztuczne.

Żółty kosz na śmieci — do czego go wykorzystać?

Jeśli zastanawiasz się co wrzucamy do żółtego kosza na śmieci, spieszymy z odpowiedzią — możesz w nim składować: zgniecione i odkręcone plastikowe butelki po napojach, kartony po mleku, plastikowe opakowania po produktach i po środkach czystości, reklamówki i torby wykonane z tworzywa sztucznego, aluminiową folię oraz puszki, kapsle, zakrętki od słoików, a także puszki po konserwach i metale kolorowe.

Czego nie wrzucać do żółtego pojemnika? Przede wszystkim opakowań po lekach, butelek oraz opakowań z zawartością w środku, opakowań po olejach samochodowych, puszek po farbach i lakierach, sprzętu AGD, elektroniki, części samochodowych oraz baterii.

Pamiętaj o tym, że zanim wyrzucić cokolwiek do żółtego kosza, opróżnij każde opakowanie. Co więcej, jeśli to możliwe, usuń także folię termokurczliwą.

Brązowy kosz na śmieci do segregowania bioodpadów

Brązowy kosz na śmieci to miejsce na odpady po warzywach oraz owocach, a także obierki, skoszoną trawę i liście. Możesz w nim również umieścić gałęzie drzew, reszki jedzenia oraz niezaimpregnowane drewno.

Brązowy kosz segregator na śmieci to nie miejsce na kości i odchody zwierząt, popiół, jadalny olej, drewno impregnowane, czy płyty wiórowe. Nie możesz w nim umieścić także ziemi, kamieni, leków i niebezpiecznych odpadów komunalnych.

Ważne jest także to, że do brązowych pojemników na bioodpady możesz wrzucać jedynie śmieci w papierowych, niezadrukowanych opakowaniach.

Czarny kosz na śmieci — do czego służy?

Czarny kosz na śmieci to jeden z najbardziej znanych każdemu z nas. Wrzucasz do niego odpady zmieszane, czyli: mięso, ryby, resztki zwierzęce, sery, nabiał, jaja, oleje do smażenia, odchody zwierząt, produkty higieniczne, paragony, niedopałki papierosów, plastikowe opakowania po tłuszczu, produkty wykonane ze skóry, włosy, torebki po herbacie, piasek, zbite naczynia, zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne, ubrania i obuwie, pergamin, odchody z kuwety i pozostałe śmieci, których nie możesz wrzucić do pozostałych pojemników.

Czy wszystko możesz wrzucić do czarnego pojemnika na śmieci? Oczywiście, że nie. Odpady, które nie powinny się w nim znaleźć to resztki materiałów budowlanych i odpady wielkogabarytowe, opony, baterie, pozostałości medyczne, opakowania po środkach ochrony roślin, lekarstwa, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Do czego jest czerwony kosz na śmieci?

Czerwony kosz na śmieci, jak wspominaliśmy wyżej, przeznaczony jest do składowania metalu i aluminium, którego nie można składować w żółtym pojemniku. Można tutaj np. umieścić drobny złom, rury, śrubki oraz armaturę.

Gdzie wyrzucić problematyczne odpady?

Przyglądając się powyższym przykładom, trzeba przyznać, że niektórych odpadów nie da się sklasyfikować do żadnej z powyższych frakcji. Mowa tutaj m.in. o odpadach wielkogabarytowych, czy sprzętach RTV i AGD. Co zatem z nimi zrobić? Takie śmieci należy oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które znajdują się w każdej gminie.

Na jakie dodatkowe oznakowanie koszy na śmieci warto zwrócić uwagę?

Choć kolory koszy na śmieci są ważne, tak naprawdę to nie jedyne oznakowanie, na jakie powinieneś zwrócić uwagę. Zazwyczaj na każdym z nich znajdują się dodatkowe naklejki, które informują, co konkretnie możesz wrzucić do danego kosza na śmieci. 

Musisz pamiętać, że prawidłowa segregacja odpadów ma ogromne znaczenie, dlatego wybór odpowiedniego pojemnika na odpady jest niezwykle ważny. Na rynku dostępne są mniejsze — kosze na śmieci 20l, np. kosz na śmieci 20L z pedałem AWD INTERIOR 0011 lub większe — kosze na śmieci 40 l, np. kosz na śmieci 40L AWD INTERIOR 1351, które możesz dobrać zarówno do miejsca pod zlewem, jak i ilości produkowanych przez Ciebie odpadów. Co więcej, oferta obejmuje również kosz na śmieci z segregacją, który może posiadać dwie lub trzy komory. Kosz na śmieci dwukomorowy sprawdzi się w niewielkich kuchniach, w których miejsce jest ograniczone. Możesz go także wykorzystać w łazience, jeśli zależy Ci na tym, aby w niej także segregować śmieci.

Decydując się na różne kosze na śmieci i segregację odpadów możesz uchronić się przed karami związanymi z nieodpowiednim składowaniem odpadów i jednocześnie przyczynić się do dbałości o środowisko naturalne. Warto zatem zapoznać się dokładnie z zasadami segregacji śmieci i wyrobić w sobie odpowiednie nawyki.

Jako sklep, który przykłada dużą wagę do ochrony środowiska, 4homexpert.com przykłada dużą wagę do segregacji śmieci. Znajdziesz u nas różne pojemniki, np. kosz na śmieci 12L z pedałem AWD INTERIOR 0008, które pomogą Ci uporządkować kwestię segregacji śmieci. 

Autor: Zespół 4homexpert

Powiązane posty