Czym jest perlator do wody i jak działa?

Czym jest perlator do wody i jak działa?

Baterie z perlatorem to coraz popularniejszy wybór inwestorów, którym zależy na oszczędnym zużyciu wody. Ten niewielki element, który montuje się na zakończeniu baterii, zdaniem ekspertów skutecznie ogranicza pobór wody. Oznacza to, że umieszczenie go zarówno w kuchni, jak w łazience może się opłacać. Co to jest perlator i ile można zaoszczędzić na rachunkach za wodę wykorzystując go podczas codziennego korzystania z kranu? Odpowiadamy poniżej!


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest perlator?
  2. Jaką funkcję pełni perlator?
  3. Które rodzaje perlatorów należy wziąć pod uwagę, chcąc wybrać najlepsze rozwiązanie?
  4. Jak dobrze wybrać perlator do wody?
  5. Jak prawidłowo odkręcić perlator do wody?

Czym jest perlator?

Perlator, który określa się także jako napowietrzacz wody lub aerator, to niewielki element w kształcie pierścienia, wyglądem przypominający sitko, który montuje się na końcu wylewki. Dzięki niemu na strumień wody, który wypływa z kranu, wywierane jest podciśnienie prowadzące do zmieszania wody i powietrza. Cały proces generuje pozór obfitego strumienia, co nie wpływa na wygodę użytkowania baterii, jednak w rzeczywistości zmniejsza zużycie wody (nawet do 50%). Dodatkowo perlator sprawia, że woda płynie w jednym kierunku i nie rozpryskuje się na boki. Na rynku dostępne są również perlatory, które w celu skutecznego zmniejszenia zużycia wody nie napowietrzają jej, a zamiast tego wytwarzają strumień igiełkowy.

Jaką funkcję pełni perlator?

Perlator oszczędzający wodę jedynie optycznie zwiększa jej przepływ, jednocześnie zmniejszając jej zużycie. Ma to realny wpływ na wielkość zużycia i zmniejszenie rachunków za wodę.

Perlator do kranu skutecznie redukuje zjawisko marnowania wody. Dzięki temu do kanalizacji odprowadzana jest znacznie mniejsza ilość niewykorzystanych zasobów. Montując zatem to rozwiązanie, wykazujesz troskę o środowisko naturalne. 

Które rodzaje perlatorów należy wziąć pod uwagę, chcąc wybrać najlepsze rozwiązanie?

Perlator do baterii jest rozwiązaniem, które każdy inwestor powinien zastosować w swoim domu, jeśli do tej pory nie wybrał kranu wyposażonego w ten niewielki element. Zanim zdecydujesz się na jego montaż, zapoznaj się z rodzajami produktów, jakie są dostępne na rynku. Każdy z nich będzie różnił się od siebie nie tylko materiałem, ale także przeznaczeniem. Choć największą popularnością cieszą się perlatory mosiężne, do wyboru masz także te wykonane z silikonu metalu czy tworzywa sztucznego. Czym się charakteryzują? Sprawdź poniżej:

  • perlator mosiężny — do jego produkcji wykorzystuje się stop mosiądzu, który jest odporny na korozję, solidny i prosty w czyszczeniu;
  • perlator silikonowy — wyróżnia się prostotą usuwania kamienia i osadów z wody. Jest także tańszy, niż perlator mosiężny, jednak mniej odporny na codzienną eksploatację;
  • perlator plastikowy — cechuje go najmniejsza wytrzymałość, przez co jego codzienne użytkowanie może być kłopotliwe, ponieważ trzeba go często wymieniać;
  • perlator metalowy — jest mniej odporny na korozję niż perlatory do wody mosiężne, przez co podczas intensywnej eksploatacji może szybko rdzewieć.

Kolejnym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę, wybierając ten element, jest sposób jego montażu. W tym wypadku spotkać możesz perlatory do wody z gwintem zewnętrznym, które nakłada się na wylewkę albo z gwintem wewnętrznym, który pozwala na wkręcenie części do środka wylewki. Pierwszy rodzaj stosuje się w nowoczesnych kranach, natomiast drugi sprawdzi się przy bateriach starszego typu lub tych, w których napowietrzacz wody był już fabrycznie zamontowany.

Istnieje jeszcze jeden podział perlatorów, jaki musisz wziąć pod uwagę, chcąc wybrać najlepsze rozwiązanie. Obejmuje on przeznaczenie omawianych dziś elementów. Napowietrzacze wody możesz zastosować zarówno w baterii kuchennej, umywalkowej, jak i w słuchawkach prysznicowych. Zawsze wybieraj model, który będzie pasował do określonej przestrzeni. Musisz wiedzieć, że każdy będzie różnił się m.in. przepustowością czy średnicą. Jakie rozwiązania są dostępne? 

  1. Perlator do baterii umywalkowej — najczęściej można go spotkać w komplecie z baterią. Zanim jednak wybierzesz kran, sprawdź, czy aerator faktycznie się w nim znajduje.
  2. Perlator do wylewki kuchennej — najlepiej w tym wypadku sprawdzi się perlator igiełkowy z regulacją przepływu wody. Klasyczny model mógłby znacznie wydłużyć napełnianie naczyń wodą.
  3. Perlator do baterii wannowej — powinien wyróżniać się większą przepustowością, niż perlator zamontowany na baterii umywalkowej. Dzięki temu wanna będzie zapełniać się wodą znacznie krócej.
  4. Perlator prysznicowy — jest to szczególny element, który wkręca się nie na końcu wylewki, a przed wężem prysznicowym.

Jak dobrze wybrać perlator do wody?

Zastanawiasz się, który napowietrzacz wody będzie najlepszym wyborem? Decydując się na to rozwiązanie, skup się przede wszystkim na wysokiej jakości materiałów, z jakich go wykonano. Nie sugeruj się ceną, ponieważ tańsze elementy często okazują się wadliwe lub szybko się zużywają. Również ich czyszczenie i usuwanie kamienia może przysporzyć wielu problemów. Pamiętaj zatem, aby wybierać jedynie rozwiązania, które wykonano z solidnych komponentów.

Choć materiał powinien być głównym determinantem wyboru, zanim podejmiesz ostateczną decyzję zakupową, skup się dodatkowo na:

  • rozmiarze i rodzaju gwintu;
  • przeznaczeniu perlatora;
  • sposobie działania.

Jak prawidłowo odkręcić perlator do wody?

Jeśli posiadasz już perlator do wody, nie zapominaj o jego regularnym czyszczeniu. Zastanawiasz się, jak odkręcić perlator bez klucza? Okazuje się, że nie zawsze musisz to robić. Chcąc wyczyścić element, możesz to zrobić za pomocą specjalnego roztworu wody z octem. Po aplikacji mikstury na sitko odczekaj najlepiej kilka godzin, aż zacznie działać. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić wieczorem, a roztwór pozostawić na całą noc.

Najlepiej, jednak jeśli zdemontujesz tę część i dokładnie umyjesz każdy element wchodzący w jej skład. W tym celu musisz już wykorzystać klucz do perlatora, który powinien być dołączony w zestawie. Jeśli go nie posiadasz, wybierz klucz z regulowanym rozstawem. Odkręć nim perlator i skutecznie pozbądź się nieczystości, które były odpowiedzialne za nierównomierny strumień wody.

Autor: Zespół 4homexpert

Produkty powiązane

Powiązane posty