Dozownik do mydła bezdotykowy — dobry wybór dla osób starszych i z niepełnosprawnością

   25/03/2024     Łazienka , Wyposażenie łazienek
Dozownik do mydła bezdotykowy — dobry wybór dla osób starszych i z niepełnosprawnością

Toalety dla osób z niepełnosprawnością i starszych to szczególny rodzaj pomieszczeń sanitarnych, które powinny być zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi normami. Dodatkowo muszą być tak wyposażone, aby każdy mógł wygodnie i bezpiecznie z nich korzystać. Mowa tutaj nie tylko o sanitariatach, czy armaturze łazienkowej, ale również o dozownikach do mydła, które zapewnią możliwość higienicznego korzystania z łazienki.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jaki dozownik do mydła sprawdzi się w toalecie dla osób starszych i z niepełnosprawnością?
  2. Na co zwrócić uwagę montując dozownik do mydła dla osób starszych i z niepełnosprawnością?
  3. Na jakiej zasadzie działa bezdotykowy dozownik do mydła?
  4. Dlaczego w łazience dla osób starszych warto wykorzystać bezdotykowy dozownik do mydła?

Jaki dozownik do mydła sprawdzi się w toalecie dla osób starszych i z niepełnosprawnością?

Wybierając akcesoria łazienkowe, możesz w projekcie uwzględnić dwie opcje dozowników do mydła — ręczne oraz automatyczne, zwane również bezdotykowymi. Pierwsze z nich uruchamia się za pomocą wciśnięcia pompki. Wymaga to użycia odpowiedniej siły, przez co dla mniej mobilnych może to być sporym utrudnieniem.

Jednym z rozwiązań, które jest wygodniejsze i nieco lepsze, są dozowniki do mydła ścienne łokciowe. Wyposażono je w wystającą dźwignię, którą naciska się łokciem. Do ich obsługi należy użyć mniej siły, jednak nadal liczy się tutaj swoboda ruchów, która wśród osób starszych lub z niepełnosprawnością może być zaburzona.

Najlepszym rozwiązaniem okazują się zatem bezdotykowe dozowniki do mydła, które wyposażono w automatyczny mechanizm dozowania. Podczas mycia rąk, kiedy dłonie zostaną zbliżone do czujnika ruchu, uwalniają pojedynczą dawkę mydła niezbędną do umycia rąk. Jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o wyposażenie łazienki dla osób, które borykają się z ograniczeniami ruchowymi.

Na co zwrócić uwagę montując dozownik do mydła dla osób starszych i z niepełnosprawnościami?

Jeśli chcesz zainstalować automatyczny dozownik do mydła w łazience, pamiętaj, aby znajdował się w pobliżu umywalki, w sąsiedztwie pojemnika na ręczniki papierowe lub suszarki. Montując bezdotykowe dozowniki do mydła musisz mieć świadomość, że użytkownicy powinni mieć do nich swobodny dostęp. Każde z urządzeń powinno znajdować się w niewielkiej odległości (najlepiej na wyciągnięcie ręki) od umywalki, co pozwoli osobie myjącej ręce użyć bez problemu mydła albo ręcznika papierowego. Montując bezdotykowy dozownik do mydła pamiętaj o tym, że jego dolna krawędź nie powinna znajdować się wyżej, niż 100 cm nad ziemią

Bezdotykowy dozownik do mydła ścienny będzie dobrym wyborem dla osób z niepełnosprawnością lub osób starszych, które mają problemy z poruszaniem się. Można go zamocować za pomocą dołączonych do pojemnika kołków i wkrętów. Jeśli warunki zabudowy nie pozwalają na wiercenie w ścianie, pozostaje Ci montaż pojemnika na taśmę dwustronną o odpowiednim udźwigu (nośności). Warto jednak mieć na uwadze, że przykręcenie dozownika do mydła jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ zabezpieczasz go w ten sposób przed uszkodzeniami.

Rozwiązaniem, które również się sprawdzi, są dozowniki do mydła, które na przednim panelu będą miały oznaczenia napisane językiem Braille. Wówczas będą one przyjazne dla użytkowników niedowidzących i niewidomych.

Dozowniki do mydła ścienne to modele, których montaż dobrze jest rozważyć w niewielkich łazienkach. Pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, dlatego będą dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach, w których liczy się każdy centymetr powierzchni. 

Na jakiej zasadzie działa bezdotykowy dozownik do mydła?

Automatyczny dozownik do mydła działa dzięki czujnikowi sensorycznemu lub fotokomórce. Czujnik wykrywa dłonie po ich zbliżeniu do dozownika, co pozwala na uwolnienie niewielkiej ilości mydła potrzebnego do umycia rąk. Takie rozwiązanie nie tylko ułatwia korzystanie z pojemnika na mydło, ale także skutecznie podnosi poziom higieny i bezpieczeństwa.

Warto również podkreślić, że wykorzystując dozownik do mydła bezdotykowy, jesteś w stanie łatwiej kontrolować poziom zużywanych płynów, ponieważ podaje on z góry ustaloną porcję mydła.

Dlaczego w łazience dla osób starszych warto wykorzystać bezdotykowy dozownik do mydła?

Bez względu na to, czy chcesz wyposażyć łazienkę osoby starszej, osoby z niepełnosprawnością, czy szukasz dozowników do mydła do szpitala, biura, czy hotelu, musisz wiedzieć, że bezdotykowe dozowniki do mydła dają wiele korzyści. Na rynku dostępne są różne modele tego typu rozwiązań, jednak zalety ich wykorzystania są podobne. Należą do nich przede wszystkim:

  • Higiena — automatyczne dozowniki do mydła eliminują konieczność bezpośredniego kontaktu z pojemnikiem, dzięki czemu uzyskujesz wysoki poziom czystości. Na dozowniku nie pozostają bowiem resztki mydła oraz bakterii.
  • Prostota i ergonomia użytkowania — nie musisz naciskać pompki, co może być ułatwieniem dla osób z problemami ruchowymi oraz starszych, u których ilość siły jest ograniczona. Dzięki czujnikowi odpowiednia ilość mydła jest dozowana na dłonie. Dodatkowo nie musimy dotykać żadnej części pojemnika, a mydło odmierzane porcjami sprawia, że to rozwiązanie doskonale sprawdza się szczególnie w intensywnie użytkowanych łazienkach.
  • Ograniczenie kosztów zużycia mydła — wybierając elektryczny dozownik do mydła wyposażony w sensor spieniania mydła, możesz mieć pewność, że zużyjesz go znacznie mniej, niż w przypadku tradycyjnego mydła w płynie.

Dozownik do mydła bezdotykowy — podsumowanie

Automatyczne, bezdotykowe dozowniki do mydła są efektem nowoczesnego podejścia do utrzymania higieny zarówno w toaletach publicznych, jak i w łazienkach dla osób starszych i z niepełnosprawnością. Pozwalają one na umycie rąk bez konieczności naciskania pompki, co jest korzystne dla użytkowników, którzy mogą mieć z tym problem. Dodatkowo bezdotykowe dozowniki do mydła pozwalają pobrać odpowiednią ilość płynu bez konieczności dotykania pojemnika. Są zatem bardzo higieniczne, co ceni się w szpitalach czy przychodniach, gdzie standardy czystości powinny być zawsze zachowane na najwyższym poziomie.

Autor: Zespół 4homexpert

Powiązane posty