Wymiana perlatora do wody — jak prawidłowo dobrać go do kranu?

   27/03/2024     Łazienka , Porady łazienkowe
Wymiana perlatora do wody — jak prawidłowo dobrać go do kranu?

Nawet jeśli regularnie czyścisz baterię umywalkową, przychodzi taki moment, w którym kamień nadwyręży zakończenie wylewki — perlator. Ta część kranu zużywa się podczas codziennej eksploatacji, a jej regularna wymiana jest konieczna. Na szczęście zadanie to nie jest trudne, a sam perlator nie należy do drogich części. Jak dobrać odpowiednie rozwiązanie i skutecznie je wymienić? Odpowiedź znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule. Sprawdź koniecznie!


Z artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest perlator?
 2. Po co stosuje się perlator?
 3. Jak prawidłowo dobrać perlator do wylewki?
 4. Jak odkręcić perlator?
 5. Wymiana perlatora — jak zrobić to poprawnie?
 6. Jak często należy wymienić perlator do wody?

Czym jest perlator?

Perlator, inaczej nazywany regulatorem strumienia lub aeratorem, to niewielki element, który umieszcza się na końcu wylewki. Jego zadaniem jest napowietrzanie strumienia wody, co sprawia, że jesteśmy w stanie zużyć mniej wody i tym samym zaoszczędzić na rachunkach. Dzięki tłoczonemu przez perlator powietrzu strumień wody nadal pozostaje obfity. Dzięki temu użytkownik nie odczuwa dyskomfortu podczas korzystania z baterii.

Po co stosuje się perlator?

Zadaniem perlatora jest intensywne rozproszenie strumienia wody z jednoczesnym jego ukierunkowaniem. Wspomniana końcówka wylewki powoduje, że woda przed wypłynięciem z kranu musi pokonać szereg przeszkód (sitka i siatki), dzięki czemu wypływający strumień jest mniej intensywny. Dodatkowo podczas przepływu woda miesza się z pęcherzykami powietrza, co powoduje, że zużywasz jej znacznie mniej.

Aby zrozumieć w 100% działanie perlatora, musisz wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje tej końcówki. Ze względu na sposób wypływu wody wyróżnia się:

 • perlatory napowietrzające — których działanie, jak sama nazwa wskazuje, polega na napowietrzaniu wody.
 • perlatory igiełkowe — tworzą system igiełkowy wypływu wody, który ogranicza jej zużycie. Polega on na zwiększeniu ciśnienia strumienia wody wypływającego przez otwory sitka, które jest specjalnie wyprofilowane. Dzięki temu możliwe jest ukierunkowanie strumienia wody, co przekłada się na brak jej rozchlapywania.

Wybierając regulatory strumienia do kranu kuchennego, warto zwrócić uwagę na perlator z przedłużką, który umożliwia skierowanie strumienia wody w dowolne miejsce. Takie rozwiązanie jest przydatne podczas mycia owoców i warzyw lub płukania naczyń.

Jak prawidłowo dobrać perlator do wylewki?

Perlatory, w zależności od modelu, mogą różnić się wielkością, stopniem złożoności oczek oraz żebrowań, a także systemem montażu. Chcąc dobrać odpowiednie rozwiązanie, musisz ocenić zakończenie wylewki, a następnie sprawdzić:

 • W jaki gwint wyposażona jest wylewka — od tego zależy, czy wybierzesz perlator z gwintem wewnętrznym czy zewnętrznym.
 • Jaka jest średnica gwintu. W zależności od niego będziesz mógł wybrać: perlator M18, perlator M20, perlator M22, perlator M24.
 • Rodzaj wykończenia baterii, jaki będzie pasował pod względem estetycznym — weź tutaj pod uwagę odcień chromu oraz stopień fazowania lub zaokrąglenia końcówki perlatora.
 • Stopień oszczędności wody — producenci proponują różne systemy wewnętrznych sitek, które pozwalają ekonomicznie użytkować wodę i tym samym wprowadzić spore oszczędności.

Jak prawidłowo dobrać gwint perlatora do wylewki?

Wybierasz perlator i zastanawiasz się jaki gwint powinien mieć? Musisz wiedzieć, że najczęściej spotyka się dwa rodzaje produktów. Perlator wkręcany w baterię posiada gwint zewnętrzny M24x1, natomiast napowietrzacz wody, który nakręca się na wylewkę wyróżnia się gwintem wewnętrznym M22x1. Różne rozmiary gwintu perlatora pozwolą Ci dobrać idealnie dopasowaną do wylewki część.

Jak odkręcić perlator?

Nie wiesz, jak odkręcić perlator? Wbrew pozorom to nic trudnego. Wystarczy użyć popularnego wśród majsterkowiczów klucza zwanego "żabką" albo specjalistycznego klucza, który przeznaczony jest do odkręcania siteczek (zazwyczaj jest dołączony do armatury albo można kupić go w sklepie z akcesoriami łazienkowymi).

Jeśli perlator nie jest mocno przykręcony do wylewki, możesz go odkręcić ręcznie. W tym celu nałóż na dłonie rękawiczki gumowe, które zwiększą przyczepność i kręć perlatorem w przeciwnym kierunku, niż poruszają się wskazówki zegara.

Wymiana perlatora — jak zrobić to poprawnie?

Wymiana perlatora w baterii kuchennej czy w baterii łazienkowej przebiega podobnie. Kiedy odkręcisz sitko znajdujące się na końcu wylewki, zabierz je ze sobą do sklepu, gdzie porównasz jego rozmiar z dostępnymi produktami. Dzięki temu nie będziesz musiał zastanawiać się jaki gwint powinien mieć perlator do wylewki znajdującej się w Twoim domu? 

Zanim przykręcisz nową część, wyczyść końcówkę kranu oraz gwint baterii. Możesz w tym celu wykorzystać specjalne preparaty odkamieniające. Upewnij się także, że usunąłeś wszystkie elementy starego perlatora (zwłaszcza uszczelkę, której zaklinowanie uniemożliwi prawidłowy montaż nowego perlatora).

Wyjmij z opakowania nowy napowietrzacz wody, nałóż na niego równo uszczelkę, a następnie przykręć do wylewki zgodnie z ruchem wskazówek zegara (przypilnuj, aby uszczelka się nie przesunęła). Kiedy to zrobisz ręcznie, dokręć go nieco mocniej za pomocą dedykowanego klucza. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie będzie przeciekać podczas używania kranu.

Jak często należy wymienić perlator do wody?

Częstotliwość wymiany perlatora do baterii łazienkowej i kuchennej będzie zależała od tego, jak często używasz wylewki i jak często czyścisz napowietrzacz wody (powinieneś to robić przynajmniej raz w miesiącu).

Regularna konserwacja perlatora do wody będzie skutkowała wydłużeniem jego żywotności. Aby jednak mieć pewność, że zarówno perlator regulowany, jak i pozostałe napowietrzacze wody dostępne na rynku są skuteczne, warto tę część wymieniać przynajmniej raz do roku.

Wymiana perlatora do wody — podsumowanie

Regularna wymiana perlatorów, szczególnie jeśli z Twojego kranu wypływa twarda woda to konieczność. Wnętrze sitka pełni funkcję filtra, na którym będą osadzać się zanieczyszczenia. Ważne zatem, aby utrzymywać go w czystości, ponieważ wodę, która z niego wypływa, często wykorzystuje się do spożycia. Interesują cię perlatory oraz redukcje do perlatora? Chętnie o nich opowiemy! Skontaktuj się z zespołem 4homexpert.com, a napowietrzacze do wody przestaną być dla Ciebie tajemnicą.

Autor: 4homexpert

Powiązane posty