Deska sedesowa - którą wybrać?
   01/11/2022 09:04:37

Dzisiaj przyglądamy się deskom sedesowym – dostępnym wymiarom, modelom, dodatkowym funkcjom oraz materiałom, z których są wykonywane. To niepozorny element, na którego wybór warto poświęcić tyle samo czasu, co na zakup samej muszli. Jak dopasować deskę sedesową do toalety, żeby stworzyć funkcjonalną, estetyczną i spójną z wystrojem łazienki strefę WC? Podpowiadamy!

Wymiary deski klozetowej

Na początek kryterium podstawowe – wymiary deski klozetowej. Musisz wiedzieć, że nie każda deska pasuje do każdej miski WC, dlatego poszukiwania właściwego produktu zacznij od ustalenia wymiarów. Jak zmierzyć deskę sedesową?

1. Sprawdź rozstaw mocowań (zawiasów) – zwróć uwagę na możliwość regulacji (np. rozstaw zawiasów w zakresie 13,5-21 cm), aby ewentualne różnice dało się zniwelować.
2. Wykonaj obrys miski WC i dokonaj pomiarów. Pozwoli Ci to ustalić długość i szerokość deski idealnie pasującej do posiadanej muszli.

Wszystkie deski sedesowe dostępne w naszym sklepie są uniwersalne, co oznacza, że pasują do zdecydowanej większości toalet.

Jak dopasować deskę sedesową pod względem materiałów?

Deski sedesowe różnią się pod względem materiałów użytych do produkcji. Zastosowane surowce wpływają nie tylko na estetykę produktu, ale również na jego wytrzymałość i łatwość do utrzymania w czystości. W czym możesz wybierać?

  • Deski WC z duroplastu (tzw. twardego plastiku) – są stosunkowo grube, twarde, ciężkie i masywne, a dzięki temu trwałe i odporne na odkształcenia. Nie wyginają się nawet pod dużym ciężarem ciała. Bez problemu utrzymasz je w czystości. Do wyboru pozostają modele w odcieniu klasycznej bieli oraz z różnorodnymi, kolorowymi nadrukami. Efektowną propozycją są deski z nadrukiem przypominającym naturalny marmur lub drewno. Ozdobny nadruk może znajdować się na trzech stronach: na wierzchu i spodzie pokrywy oraz na siedzisku. Za wysokiej jakości deskę z duroplastu zapłacisz ok. 200-300 zł. 
  • Deski WC z płyty MDF – są solidne i masywne, przyjemne w dotyku i komfortowe w użytkowaniu. Płytę pokrywa okleina, która może wiernie imitować różne gatunki drewna, postarzany metal czy nawet… płytki ceramiczne. Bogactwo dostępnych wzorów okleiny w połączeniu z wysoką jakością wykończenia pozwala zaaranżować strefę WC idealnie dopasowaną do stylu pomieszczenia oraz uzyskać jedyny w swoim rodzaju wystrój. To rozwiązanie z podobnej półki cenowej, jak modele z duroplastu. Za deskę z płyty MDF trzeba zapłacić ok. 250 zł.
  • Deski WC z polipropylenu (PP) – są bardzo lekkie i tanie, a przez to niezwykle popularne. Ich ceny zaczynają się już od ok. 50 zł. Polipropylen jest tworzywem elastycznym, stosunkowo miękkim, więc wykonana z niego deska może z czasem zacząć się odkształcać. Zwłaszcza, jeśli jest narażona na częste, duże obciążenia. 

Dodatkowe funkcje desek sedesowych

Deski sedesowe mogą być wyposażone w system wolnego opadania (inaczej wolny opad lub soft close). To rozwiązanie nowoczesne i bardzo wygodne. Deski wolnoopadające, dzięki specjalnej konstrukcji zawiasów, zapewniają ciche i delikatne domykanie, co przekłada się na komfort i bezpieczeństwo korzystania z toalety. Wystarczy, że lekko dotkniesz wierzchniej części deski, aby ta zaczęła powoli opadać. W efekcie kontakt z ceramiką jest ograniczony do minimum. Mechanizm wolnego opadania to rozwiązanie niemalże obowiązkowe w łazienkach, z których korzystają małe dzieci. Deska wolnoopadająca niweluje ryzyko przytrzaśnięcia palców i chroni miskę przed uszkodzeniem. Wady? Trudno się doszukać. Jedyne, co Ci grozi, to tłumaczenie dzieciom oraz gościom nieobeznanym z system wolnego opadania, jak poprawnie opuszczać deskę. To ważne, gdyż zamykanie na siłę może prowadzić do uszkodzenia zawiasów. 

Inną, przydatną funkcją jest system szybkiego demontażu. Możliwość łatwego wypięcia deski pozwala skuteczniej i wygodniej dbać o czystość i higienę w strefie WC. Bez problemu umyjesz wypiętą deskę i całą miskę, a następnie w kilka sekund zamontujesz ją z powrotem. 

A skoro o higienie mowa, to warto zwrócić uwagę także na specjalne powłoki antybakteryjne, które coraz częściej nanoszone są na deski klozetowe w standardzie. Deska wzbogacona o taką warstwę jest znacznie łatwiejsza w czyszczeniu i lepiej chroniona przed gromadzeniem się zabrudzeń. Do jej umycia na ogół wystarcza sama woda. 

Jeśli urządzasz rodzinną łazienkę lub toaletę, warto rozważyć zakup deski sedesowej z nakładką dla dzieci. Nakładkę taką możesz także dokupić osobno. Dzięki dodatkowej, mniejszej pokrywie, zapewnisz dziecku bezpieczeństwo i komfort korzystania z toalety. I zachęcisz je, by „przesiadło się” z nocnika.

Design - czy białe deski klozetowe są najlepsze?

Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji, akcesoria łazienkowe mogą przybierać różnorodne kształty, kolory i wzory. Dotyczy to również desek sedesowych. Do wyboru pozostają deski w odcieniu klasycznej bieli, czarne, brązowe i szare, jednobarwne i wielokolorowe, wykończone na mat lub wysoki połysk. Tak bogaty wybór ułatwia dopasowanie deski do posiadanej miski i wystroju łazienki oraz pozwala uzyskać w pełni indywidualną aranżację. To od Twojej wizji zależy, czy deska powinna kontrastować z ceramiką i otoczeniem, czy raczej dyskretnie wtapiać się w tło. Chociaż najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są białe deski sedesowe, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby sięgnąć po bardziej odważny design. 

Podsumowanie

Czasem wystarczy wymienić starą deskę sedesową, aby niewielkim kosztem odświeżyć wygląd miski WC i całej łazienki oraz zapewnić domownikom zupełnie nowy poziom komfortu. Zapraszamy do naszego sklepu po deskę idealnie dopasowaną pod względem designu, wymiarów i funkcjonalności.